Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne’de demir çubuk ve sopalarla bir grup taksiciye saldırdılar
01 Nisan 2011 Cuma Saat 11:19

Girne’de demir çubuk ve sopalarla bir grup taksiciye saldırdılar

Girne’de demir çubuk ve sopalarla bir grup taksiciye saldırması, turizm kentimizde endişe ve huzursuzluk yarattı

Girne’de önceki gece yabancı plakalı bir araçtan inen 6 gencin, yol ortasında demir çubuk ve sopalarla bir grup taksiciye saldırması, ‘turizm cenneti’ olarak bilinen bu kentimizde endişe ve huzursuzluk yarattı. Polis
4 kişiyi gözaltına aldı. Darp edilen taksiciler yakınlarıyla birlikte dün, Girne Kaza Mahkemesi önünde toplanarak eylem yaptı ve asıl suçluların başkaları olduğunu iddia etti. 
Olayla ilgili olarak bilgi veren ve darp edilen taksicilerden biri olan Murat Çakır,  30 Mart gecesi, önceden tanıdığı, Koray Akbaş ve  Burak Karlankuş’un, JD 763 plakalı araçla, Girne Ziya Rızkı Caddesinde seyir halindeyken,  yolun ortasında yürüyen alkollü bir grubu kaldırıma geçmeleri konusunda uyardığını söyledi.
Bu grubun, uyarı üzerine, araçta bulunan Akbaş ve Karlankuş’u aşağıya indirerek darp ettiğini belirten Çakır,   kullandığı ticari takside müşterisi bulunmasından dolayı olaya müdahale etmediğini belirtti.  Çakır, müşterisi araçtan indikten sonra, Karlankuş ve Akbaş’ı darp eden şahısları takip ederek, kaçtıkları yeri tespit ettiğini belirtti.

“Polis yanlış kişileri gözaltına aldı”


Taksi şoförü Murat Çakır’ın bu anlattıklarının ardından, Karlankuş ve Akbaş’ın yakınları olan bir grup taksici  Girne  Sedat Simavi Caddesi’nde toplandı. Bunun üzerine oraya yaklaşan  63 AV 999 plakalı bir araçtan  çıkan ve kimliği bilinmeyen  20-25 yaşlarında  6 erkek, demir çubuklar ve sopalarla saldırarak taksicileri darp etti. 
Bu olayların ardından polis meseleyle ilgili olarak 4 kişiyi göz altına aldığını açıkladı. Ancak bu 4 kişinin asıl suçlular olmadığını iddia eden taksiciler ve yakınları bu duruma tepki gösterdi. Polis ise soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Mahkeme önünde eylem


Olayın ardından yol içerisinde darp edilen Burak Karankuş ve Koray Akbaş ile daha sonra darp edilen taksiciler Yılmaz Çakır, Murat Çakır, Hasan Şanlıertan’ın yakınları ve arkadaşları, Girne Kaza Mahkemesi önünde geldi. 
Müşteki yakınları olayın ardından polisin yanlış kişileri göz altına aldığını, asıl suçluların göz altına alınmadığını iddia ederek adaletin yerine gelmesi için mahkeme önünde kalabalık bir topluluk oluşturdu. Konuyla bağlantılı olduğuna inanılan ve şu anda poliste tutuklu bulunan 4 kişi yanında,  olayın başka failleri de bulunduğunu  ancak bu  faillerin  henüz yakalanmadığını öne süren  müştekiler ve yakınları,  olayın tüm faillerinin yakalanarak adaletin yerini bulmasını talep etti.
Yaklaşık 100 kişilik grubun, mahkeme önünde toplanması üzerine, Girne Polis Müdürlüğü ekipleri mahkeme önüne gelerek, herhangi bir olay çıkmaması için bölgede geniş güvenlik önlemi aldı. Polis, olayı protesto etmek amacıyla toplanan grubun  dağılması için ,  kalabalığa uyarıda bulundu, ancak sözkonusu grup, uzun süre, mahkeme önünde  eylemlerini sürdürdü. Daha sonra polisin uyarılarını dikkate alan grup sessizce dağıldı.

Çakır: "Uyarma, kavgayı getirdi"Olayla ilgili olarak bilgi veren  taksi şöförü Murat Çakır şöyle konuştu: 
“ Olaydan önce bu grupla herhangi bir sorunumuz yoktu. Kardeşim ve arkadaşlarımla olay yerine gider gitmez kavga çıkacağını anladım. Sakin olun kavga yok dedik ama  bizi de darp ettiler. Bu şahısların önceden de sicili sabıkası var. Bir çok kez benzeri olaylara karıştılar. Gece gezmelerinde sürekli olay çıkartıyorlar.  Polis  tarafından bu grubun  bir kısmı yakalandı. Olaya karışan ve daha önceden sabıkası olan bazı şahıslar yerine başkaları içerde.” 
Hasan Şanlıertan ise, “Bize demirlerle vuran, arabayla gelenlerdir. 6 kişi ellerindeki demir sopalarla bize vurdular. Asıl suçluları gizli tutuyorlar. Biz gerçek suçluların yakalanmasını istiyoruz” diye konuştu.

Polisin açıklaması


Polis Basın Subaylığı’nın olayla ilgili açıklaması şöyle:
“30 Mart 2011 tarihinde saat 00.10 sıralarında Girne’de Ziya Rızkı Caddesinde, henüz kimliği tespit edilemeyen 20-25 yaşlarında 5 erkek şahıs, kendilerini yolda yürümemeleri konusunda ikaz ettikleri gerekçesiyle, JD 763 plakalı araçlarıyla söz konusu caddede seyir halinde bulunan Koray Akbaş ve Burak Karlankuş’u,  vücutlarının muhtelif yerlerine elleri ve ayaklarıyla gelişigüzel vurmak suretiyle gayri kanuni olarak ciddi şekilde darp etmişlerdir.
Akabinde aynı gün saat 01.00 sıralarında, Girne’de Sedat Simavi Caddesi üzerinde toplanan Yılmaz Çakır, Murat Çakır ve Hasan Şanlıertan,’ı “ciddi darp meselesinde müşteki konumunda bulunan şahıslara, taraf oldukları gerekçesiyle, kanunsuz topluluk oluşturup, olay yerinde 63 AV 999 plakalı araç ile gelen ve henüz kimliği tespit edilemeyen 20-25 yaşlarında 6 erkek şahıs tarafından kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurdukları tahta ve demir sopalarla gayri kanuni olarak ciddi bir şekilde darp edilmişlerdir.
Meseleyle ilgili olarak 4 kişi tutuklanmıştır.”

Bu haber toplam 18494 defa okunmuştur
Girne’de demir çubuk ve sopalarla bir grup taksiciye saldırdılar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans