Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Töre Açıklaması
01 Nisan 2011 Cuma Saat 11:25

Töre Açıklaması

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı zorlu töre, bir milletin yeniden varoluşunun ve dirilişinin Çanakkalede başladığını ve kıbrısta devam ettiğini söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, bir milletin yeniden varoluşunun ve dirilişinin Çanakkale'de başladığını ve Kıbrıs'ta devam ettiğini söyledi. 
Çanakkale Valiliğini ziyaret eden Töre, Vali Vekili Bahir Altunkaya ile bir süre sohbet etti. 
Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Töre, Kuzey Kıbrıs'ı Yunanlılara bırakmadıklarını belirterek, "Çanakkale'de İngilizler, Fransızlar buraya geldiler, geçemediler. Biz de Kıbrıs'ta Yunanlılara geçit vermedik. İstiklal Savaşında Yunanlılar yine Anadolu'yu işgale yeltendiler, ama yine Anadolu'yu da geçemediler. Mustafa Kemal Atatürk'ü geçemediler. Dolayısıyla bir milletin yeniden varoluşu ve dirilişi Çanakkale'de başladı, bu Kıbrıs'ta da devam etti" diye konuştu. 
Anadolu toprakları üzerinde milli bir cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, Kıbrıs toprakları üzerinde de yine milli bir cumhuriyet olan KKTC'nin kurulduğunu ifade eden Töre, "Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşayacak, yavru vatan KKTC de Anavatanla birlikte ebediyete kadar yaşayacaktır, bu inancı taşıyorum. Hep birlikte yola çıktık, hep birlikte yürüyeceğiz. Çünkü aynı milletin insanlarıyız" dedi. 
Altunkaya, ziyaret anısına Töre'ye Şehitler Abidesi maketi ile kitap hediye etti.

Bu haber toplam 1605 defa okunmuştur
Töre Açıklaması Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans