Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasan Bozer Akça’yı kabul etti.
01 Nisan 2011 Cuma Saat 17:28

Hasan Bozer Akça’yı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’yı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’yı kabul etti.

Meclis Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde Meclis Başkanı Bozer, TC Lefkoşa Büyükelçisi Akça’ya yeni görevi nedeniyle başarılar diledi.

“Bugün önemli ve heyecanlı bir günümüz” diyen Bozer, Halil İbrahim Akça’nın Kıbrıs görevinin yeni olmadığını, ancak makamının yeni olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türkü için TC Büyükelçiliği’nin hayati olduğunu belirten Bozer, Kıbrıs Türkleri’nin adadaki varlığının başından beri Türkiye ile ilişkilerinin sıcak temellere dayalı olduğunu ve bundan sonra da öyle devam edeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türkü’nün geçirdiği süreçlere bakıldığında Türkiye sayesinde bu noktalara gelindiğinin görülebileceğini ifade eden Bozer, küçük bir halk topluluğundan devlet mertebesine erişmenin Türkiye sayesinde mümkün olduğunu söyledi.

“Beraber el ele verilen ulvi mücadele sonunda devlet mertebesine ulaştık” ifadesini kullanan Hasan Bozer, bugün kabul ettiği Washington Üniversitesi öğrencilerinin kendisine TC ile ilişkileri sorduğunu, kendisinin de bu ilişkilerin aile ilişkileri olduğunu, arada bir kulaklarına çalınan sorun olursa bunun aile içi sorunlar olduğunun bilinmesi gerektiğini söylediğini anlattı.

Bozer, “Biz bütün güzellikleri Anavatan’ın desteği ile elde ettik. Mücadelemizdeki başarımız da Anavatan’ın destekleriyle sağlandı. Tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de bazı sorunlar vardır. Bunları da Anavatan’ın desteği ve bize yaptığı karşılıksız cömert yardımlarla aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Kıbrıs müzakere sürecinde de dünyanın dört bir yanında köklü teşkilatı bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarını görmekte olduklarını belirten Bozer, müzakere sürecinde hassas olunan önemli noktalar olduğunu, bunlardan birinin de Türkiye’nin garantörlüğü olduğunu, Meclis’in de bu konuda oybirliği ile karar aldığını hatırlattı.

Meclis Başkanı Bozer, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça ile TC ve KKTC adına güzel şeyler yapacaklarına inandığını belirterek, başarılar diledi.

Bu haber toplam 1633 defa okunmuştur
Hasan Bozer Akça’yı kabul etti. Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans