Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kosovada 30 yıl aradan sonra ilk
01 Nisan 2011 Cuma Saat 20:34

Kosovada 30 yıl aradan sonra ilk

Kosovada 30 yıl aradan sonra ilk nüfus sayımı bugün başladı.

Kosova'da 30 yıl aradan sonra ilk nüfus sayımı bugün başladı.

Kosova Sayım Komisyonu (KSK) ve Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (EUROSTAT) işbirliğiyle yapılacak nüfus sayımı 15 gün sürecek.

Nüfus sayımının ilk sonuçlarının altı ay içinde, kesin sonuçların ise 2013'te açıklanması öngörülüyor. Veriler EUROSTAT merkezinde değerlendirilecek.

KSK Başkanı Rifat Blaku, Avrupa standartlarına göre yapılan nüfus sayımının Kosova'nın demografik ve ekonomik yapısının belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığını kaydederek, vatandaşlara sayıma katılma çağrısında bulundu.

Başbakan Haşim Taçi de Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra yapılan ilk nüfus sayımına bütün etnik topluluklarının katılmasının önemini vurguladı.

Kosova'daki nüfus sayımı sürecini, çeşitli ülkelerin sayım uzmanlarından oluşan 27 kişilik bir ekip izliyor. Uzman ekip, aynı zamanda veri işlemlerini de denetliyor.

Kosova'da temaslarda bulunan BM İstatistik Bölümü Başkanı Paul Cheung, 2011'de 70 ülkede nüfus sayımı yapılacağını açıkladı.

Bu arada, Kosova Sırbistan diyaloğu çerçevesinde, Avrupa Birliği Kosova Misyonu (EULEX) tarafından yönetilecek sayımlarla ilgili bir çalışma grubu da oluşturuldu.

Kosova'daki Sırplar, sayımın EUROSTAT gözetiminde yapılmasına karşı çıkıyor. Sırbistan'ın Kosova'dan sorumlu Bakanı Goran Bogdanoviç, Kosova'da sayımların Birleşmiş Milletler tarafından yapılması gerektiğini savundu.

Kosova'nın toplam nüfusunun 1 milyon 200 bin, bu ülkede yaşayan Türklerin sayısının ise 50 bin olduğu tahmin ediliyor.

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
Kosovada 30 yıl aradan sonra ilk Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans