Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yunanistan Başbakanı Papandreu Türkiye ile İlgili açıklamalarda bulundu
02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 10:12

Yunanistan Başbakanı Papandreu Türkiye ile İlgili açıklamalarda bulundu

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye ile olan ilişkilerimiz, diyaloğumuz ve gerçekten de doğru bir şekilde iyileşen ticari ilişkilerimiz, Türkiye;nin ülkemizin egemenlik haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermesinin yerini

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, "Türkiye ile olan ilişkilerimiz, diyaloğumuz ve gerçekten de doğru bir şekilde iyileşen ticari ilişkilerimiz, Türkiye;nin ülkemizin egemenlik haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermesinin yerini alamaz" dedi.

Parlamentoda yaptığı konuşmada, LAOS Partisi Başkanı Yorgos Karacaferis;in konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Papandreu, Yunanistan;ın, "sadece ana kara kıyılarında değil, tüm adalarda da Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) alanı belirleme hakkı bulunduğunu" belirterek, "Türkiye;nin bu konudaki itirazlarının hiçbir temeli bulunmadığını" iddia etti.

"Yunanistan;ın, Ege ve Doğu Akdeniz;de, Türkiye ile Yunanistan arasında deniz bölgelerinin belirlenmesine yönelik istikşafi görüşmelere iyi niyet ve sorumlulukla katıldığını ve bu konudaki milli stratejisinin temel tezinin, ikili temaslarda bir çözüme varılamaması durumunda, deniz bölgelerinin, sonuçta, Lahey Adalet Divanı aracılığıyla belirlenmesi şeklinde olduğunu" söyledi.

Papandreu, "Son iki yıl içerisinde, Türk savaş gemilerinin Yunan karasularından geçiş vakalarında artış kaydedildiğini ve bu geçişlerin Uluslararası Deniz Hukuku;na göre 'masum geçişler' olarak nitelendirilemeyeceğini" savundu.

"Tüm zorluklara rağmen, atmosferde iyileşme kaydedildi ve Yunan halkı bunu hissediyor. Ancak, Türkiye ile olan ilişkilerimiz, diyaloğumuz ve gerçekten de doğru bir şekilde iyileşen ticari ilişkilerimiz, Türkiye;nin ülkemizin egemenlik haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermesinin yerini alamaz. Hükümet, Türkiye ile ilgili konuları açıkça ortaya koymaktadır. Bu çabanın bir parçası da ülkemizin refahının ve rolünün muhafaza edilmesini hedeflemektedir. Bunun önkoşulu da, egemenlik haklarımızın en iyi şekilde korunmasıdır."

Bu haber toplam 12180 defa okunmuştur
Yunanistan Başbakanı Papandreu Türkiye ile İlgili açıklamalarda bulundu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans