Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖDAK Başkanı Ankarada
02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 16:34

YÖDAK Başkanı Ankarada

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak YÖK davetlisi olarak Anakaraya gitti.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) davetlisi olarak Ankara’da düzenlenen “Yükseköğretimde Yeterlilikler Komisyonu ve Çalışma Grubu Toplantıları”na katıldı.

YÖDAK’tan verilen bilgiye göre Ulusal Yeterlilik Çerçevesi Komisyonu Başkanı, YÖK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya yüksek öğretim kurumlarından 20’ye yakın üye, Bologna Uzmanlar Takımı üyeleri ile YÖK Kurulu ile YÖK Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Bologna sürecinde 48 ülkede sürdürülen “Yükseköğretim Yeterlilik Çerçevesi” kapsamında Ulusal Yeterlilik çalışmalarını tamamlayan komisyon, YÖK tarafından da onaylandı.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Bıçak açıklamasında, yeterlilik çalışmasında Sakarya Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin pilot üniversiteler olarak belirlendiklerini söyleyerek, Türkiye’de bu çalışmalar için büyük emekler verildiğini, bunun bir reform olduğunu, kendilerinin de bu çalışmalardan en etkili şekilde yararlanmaları gerektiğini belirtti.

YÖK’ün KKTC’ye tanıdığı bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirileceğini ifade eden Prof. Dr. Bıçak, Türkiye’deki çalışmaları KKTC’deki üniversitelere tanıtmanın ve anlatmanın önemine işaret ederek, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ni KKTC’ye davet ettiğini açıkladı.

Avrupa’da Bologna Süreci ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini de kaydeden YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Bıçak, KKTC olarak bunun dışında kalınmamasının mutlak olduğunu ifade ederek, “Gerek YÖDAK, gerek üniversitelerimizin YÖK ile olan yakın ve iyi ilişkilerimizle bu yöndeki çalışmalarımıza olumlu yansıdığını görmek hepimizi mutlu etmektedir” dedi.

KKTC üniversitelerinin mevcut öğretim kalitelerinin ileriye götürülmesinde akreditasyon süreçlerinin büyük katkısı olduğunu belirten Prof. Dr. Bıçak, bu çerçevede YÖK toplantısı öncesi Ankara’da Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni ve ODTÜ Mühendislik Fakültesi’ni ziyaret ettiğini, ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nin ABET akreditasyon sürecinden iki kez geçtiğini, Bilkent İşletme Fakültesi’nin de AACSB’nin akreditasyon sürecinden geçen Türkiye’deki tek üniversite olduğunu anlattı.

Bıçak, bu nedenle her iki üniversiteyi deneyimlerini üniversitelerle paylaşmaları için KKTC’ye davet ettiğini dile getirdi.

Bu haber toplam 11013 defa okunmuştur
YÖDAK Başkanı Ankarada Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans