Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yiğitler köyünde Gafgarıt Festivali yapıldı...
03 Nisan 2011 Pazar Saat 17:07

Yiğitler köyünde Gafgarıt Festivali yapıldı...

Yiğitler köyünde, bugün, İkinci Gafgarıt (Yabani Enginar) Festivali yapıldı.

Festival gün boyu devam ederken, öğle saatlerinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Festival alanını dolaştı.

Derviş Eroğlu, esnaf ve halk ile sohbet etti ve alış veriş yaptı. Eroğlu, daha sonra organizatörler tarafından hazırlanan mönüsünde gafgarıtlı yemekler ve gafgarıt macunu bulunan öğle yemeği yedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ eşlik etti.

Eroğlu, yemek sonrası yaptığı açıklamada, bu gibi festivallerin geleneklerin devamı bakımından fevkalade önemli olduğunu söyledi.

Gafgarıtın ovadan toplanıldığını dolayısı ile fazla masrafı olmayan bir yiyecek türü olduğunu kaydeden Eroğlu, gafgarıtın önemli bir de gelir kaynağı olabileceğini belirtti.

Eroğlu, organizasyonu yapanları, başarılı etkinlikten dolayı tebrik etti.

Yiğitler Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Festivalde, ayıklanmış gafgarıt, gafgarıt pilavı, gafgarıtlı yahni ve diğer geleneksel yiyecek türlerinin satışı yapıldı, halk dansları gösterileri sunuldu.

Yiğitler Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Festival Komitesi Başkanı Dilek Yusufloğlu, amaçlarının gafgarıtı tanıtmak ve satışını geliştirmek olduğunu kaydetti.

Yusufoğlu, 1.5 ay süren gafgarıt sezonunda Yiğitler bölgesinde yaklaşık bin kilo ayıklanmış gafgarıtın pazarlandığını dile getirdi.

Bu haber toplam 13403 defa okunmuştur
Yiğitler köyünde Gafgarıt Festivali yapıldı... Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans