Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MEC-SEN Milletvekillerini Protesto Etti
04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 11:55

MEC-SEN Milletvekillerini Protesto Etti

Meclis Çalışanları Sendikası (Mec-Sen), “Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul çalışmalarına katılmadıkları” gerekçesiyle milletvekillerini protesto etti.

Meclis Çalışanları Sendikası (Mec-Sen), “Cumhuriyet  Meclisi Genel Kurul çalışmalarına katılmadıkları” gerekçesiyle milletvekillerini protesto etti.

Remzi Kutret başkanlığındaki Mec-Sen yöneticileri, “Siyasilerin göreve çağırılmasıyla” ilgili olarak bugün Meclis bahçesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Mec-Sen Başkanı Remzi Kutret, yaptığı açıklamada, “basın, halkın hak arama mücadelesi ve emekçinin onurlu direnişi karşısında duyarsız kalmakla” suçladığı hükümetin, sadece haftada iki gün olan Genel Kurul çalışmalarına dahi katılmadığını savunarak, “Özellikle denetim günlerinde Genel Kurul salonundaki milletvekili sayısı ilerleyen saatlerde 1 kişiye kadar düşmektedir. Bu ayıp sadece iktidar milletvekillerinin değil iktidarıyla muhalefetiyle tüm milletvekillerinin ayıbıdır” dedi.

“Milletvekili seçilebilmek için vatandaşın evine kadar giden, kapıdan kovulsa bacadan giren bazı siyasiler, milletvekili seçildikten sonra hakkını arayan vatandaştan köşe bucak kaçmakta ve isyan eden halkın sesine kulaklarını tıkamaktadır” görüşünü ileri süren Mec-Sen Başkanı Kutret, siyasilerin, haklarını aramak ve yapılan haksızlıklara boyun eğmemek için grev yaptıklarında “meclis çalışmalarının yapılamadığını” söylediklerini; siyasilere cevap vermek için bugünkü eylemi düzenlediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Biz her gün buradayız, sizlere derdini anlatmaya çalışan vatandaş burada, siz neredesiniz?"

“Biz her gün buradayız, sizlere derdini anlatmaya çalışan vatandaş burada, siz neredesiniz? Makam arabalarında mı geziyorsunuz, yoksa yurt dışı gezilerinde mi, yoksa kliniklerinizde hasta mı bakıyorsunuz, özel işlerinizle mi meşgulsünüz? Milletvekili yemininizi, seçim vaatlerinizi, vatandaştan oy istediğiniz günleri ne çabuk unuttunuz. Halktan ne zaman koptunuz? Milletvekillerinin görevi milletin yanında olmak, halkın çıkarlarını korumak, vekili olduğu halkın hakkını savunmak değil mi?”

Halkın aleyhine yasalar geçirileceği zaman toplantılarda bir tamam hazır bulunan iktidar milletvekillerinin, diğer genel kurul çalışmalarına çoğu zaman katılma zahmeti bile göstermeyip, yerlerini “nöbetçi Bakana” bıraktıklarını ileri süren Kutret, milletvekillerinin toplantılara geç gelmesi nedeniyle komite ve genel kurul toplantılarının hiçbir zaman saatinde başlayamadığını savundu.

Mesai saatleri dışına taşan toplantılar nedeniyle, çalışanlar mesai saatleri dışında çalışmak zorunda kaldıklarını ancak bu kez de devletin, çalışanların emeğini sömürerek hak ettiği ek mesai ücretini ödemediğini ifade eden Mec-Sen Başkanı, verilen cüzi ek mesai ücretinin  bile zamanında ödenmediğine işaret ederek bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Kutret “Meclis Çalışanları Sendikası olarak, milletvekillerimize, milletvekili olmanın gereklerini yerine getirmelerini, halkın iradesini yansıtmayan davranışlarından bir an önce vazgeçmelerini ve ülkeyi dıştan gelen emirlerle değil, halkın iradesi doğrultusunda yönetmeleri gerektiğini hatırlatırız. Aksi halde farklı eylem çeşitleri ile mücadelemize devam edeceğimizi bildiririz” şeklinde konuştu.

“Bu ciddiyetsizliği şiddetle kınıyoruz”

Bugün saat 10.00’da Meclis Genel Kurulu toplantısının başlaması gerektiğini, saat 10.10 olmasına karşın içeride sadece 13 milletvekilinin bulunduğunu; 21 yıllık Meclis görevlisi olarak bir gün bile Meclis Genel Kurulu’nun zamanında toplandığını görmediğini ifade eden Mec-Sen Başkanı Kutret, “Bu ciddiyetsizliği şiddetle kınıyoruz” dedi.

Kutret, bundan sonra  saat 10.00’da açılmayan her toplantı için Mec-Sen olarak farklı eylemleri gündeme getireceklerini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
MEC-SEN Milletvekillerini Protesto Etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans