Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üçlü görüşme Haziran ayının ikinci yarısında
04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 13:05

Üçlü görüşme Haziran ayının ikinci yarısında

Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra, Haziran ayının ikinci yarısında yapmayı düşündüğünü açıkladı. Eroğlu’nun bu çağrıya olumlu yanıt vereceğini ilettiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, kendisi ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı üçlü görüşmeyi, Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra, Haziran ayının ikinci yarısında yapmayı düşündüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ise bu çağrıya olumlu yanıt vereceğini ilettiği açıklandı.

Eroğlu, bugünkü bir kabulünde konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un üçlü görüşmeyle ilgili olarak dün akşam saat 23:00’te kendisini aradığını söyledi.

Eroğlu, Ban Ki Moon’un Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ise akşam 22:00’de aradığını belirterek, daha önce Mart ayının ikinci yarısı veya Nisan’da gerçekleşmesi öngörülen üçlü görüşmenin, Kıbrıs ve Türkiye’deki seçimler sonrasına bırakıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ban Ki Moon’a akşamki telefon görüşmesinde, Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkelerine bağlı olduğunu, çözüm için istekle çalıştıklarını ilettiğini de kaydetti.

Ban Ki Moon, üçlü görüşmenin Haziran’da yapılması düşüncesini, Rum Lider Hristofyas’a da ilettiği, ayrıca taraflara, Haziran ayına kadar ilerleme beklentisini de ilettiği öğrenildi.

“EROĞLU OLUMLU YANIT VERECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu da Eroğlu’nun Genel Sekreter Ban’la dün gece yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Basın Bürosu açıklamasında dün akşamki telefon görüşmesine ve Haziran ortasında yapılması düşünülen üçlü görüşmeye değinildikten sonra “(Genel Sekreter) Söz konusu görüşmede müzakerelerde ulaşılan nokta ve bunu takip edecek birkaç aylık sürede ne yapılabileceğini ele almak istediğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Genel Sekreter’in bu yönde yapacağı çağrıya olumlu yanıt vereceğini söylemiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“TÜRK TARAFI GÜNEY’DEKİ SEÇİMLERİN NEDEN OLACAĞI SIKINTIYA İŞARET ETMİŞTİ... ENDİŞELERİNDE HAKLI ÇIKTI”

“Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Genel Sekreter’e Kıbrıs Türk tarafı olarak kapsamlı çözüme yönelik çabalarını tam olarak desteklediğimizi ve en kısa zamanda bir uzlaşıya varmak için ciddiyetle çalışmakta olduğumuzu vurgulamıştır.

Bilindiği gibi Kıbrıs Türk tarafı en son geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde Cenevre’de yapılan üçlü görüşmede bir sonraki üçlü görüşmenin müzakerelerde ilerleme şartına bağlanması halinde Güney’deki seçimler nedeniyle sürecin sıkıntıya girebileceğini duyurmuştu. Yine Güney’deki seçimler nedeniyle Sayın Hristofyas’ın suçlayıcı açıklamalarla sürdürdüğü suçlama oyununu artırarak devam ettireceğini Sayın Genel Sekreter’le paylaşmıştı. Birkaç başlık dışında görüşmelerde kayda değer bir ilerlemenin olmaması ve Sayın Hristofyas’ın suçlama oyununa devam etmesi bu endişelerimizi haklı çıkarmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu hususları da Sayın Genel Sekreter ile paylaşmıştır.

“İLERLEME İÇİN İYİ NİYET VE KARARLILIKLA ÇALIŞACAK”

Bir sonraki üçlü görüşmenin Haziran ayı ortalarına ertelenmiş olmasına ve seçim havasının Rum tarafında müzakereler açısından yarattığı rehavete karşın, Kıbrıs Türk tarafı aradaki süreyi iyi değerlendirip ilerleme kaydedilmesine yönelik çabalarını iyi niyet ve kararlılıkla sürdürecektir.

Bu haber toplam 1881 defa okunmuştur
Üçlü görüşme Haziran ayının ikinci yarısında Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans