Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste Gündem Belediyeler
04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 15:58

Mecliste Gündem Belediyeler

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, belediyelerde sıkıntılar yaşandığını ve önlemler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, belediyelerde sıkıntılar yaşandığını ve önlemler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Kamil, geçmişte belediye reformuyla kendi kendini idama ettirmekten yoksun belediyelere yeni hizmet alanları eklenmesinin hata olduğunu da vurguladı.

CTP Meclis Grubu tarafından sunulan ve Ekonomi Maliye Bütçe Plan Komitesi gündeminde bulunan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere Meclis’in bugünkü  birleşiminde onaya sunuldu. Yasa önerisiyle birlikte, belediyeler de Meclis gündemine taşındı.

Öneri;

Belediyelerin çalışanların primlerini yatırmaması halinde alacakları katkı paylarından kesilmesini içeren tezkere hakkında söz alan CTP  Milletvekili Sonay Adem, belediyelerin batağa düştüğünü, zamanında tedbir alınmaması nedeniyle  çoğunun batacağını kaydetti.

Belediyelerin ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarını yapamadığını belirten Adem, çalışanlardan kesilen paraların yatırılmadığını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun Lefkoşa Belediyesi’ne borçlanma için sürekli kefalet vermesinin suç olduğunu savunan Adem, Lefkoşa Belediyesi’nin borçlarını ödeyebilecek düzeyde olmadığını,  battığını iddia etti.

Belediye sayısının azaltmak ve belediyeleri güçlendirmek gerektiğini vurgulayan Adem, yasa önerisine destek istedi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil " Bazı belediyeler ayrı hükümet gibi" dedi

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil ise, konunun hükümetin gündeminde olduğunu ancak çalışma yönteminde farklılık bulunduğunu kaydetti. Geçen hafta erteleme istediklerini anımsatan Kamil, öneride  ısrar edilmesi halinde hükümet kanadı olarak ret oyu vereceklerini söyledi ve tezkerenin geri çekilmesini talep etti.

Bu konuda çalışmaların devam ettiğini ve yasa tasarısı olarak gündeme geleceğini anlatan Kamil, geçmişte belediyeler konusunda reform yapılırken belediyelerin sayısının azaltılmamasının eksiklik olduğunu kaydetti.

Kamil, geçmişte belediyelerin sigorta ve ihtiyat sandığı borçları taksitlendirilirken belli belediyelere yardımlar yapıldığını da söyledi.
Belediyelerin sıkıntılı olduğunu, sınır değişimleri yapıldığı dönemde kendi kendini idama ettirmekten yoksun belediyelere yeni hizmet alanları eklendiğini belirten Kamil, Mehmetçik Belediyesi’nin yanlış yaptığını ancak sadece onun değil Alayköy ve diğer bazı belediyelerin de yanlışlar olduğunu  anlattı.

Bazı belediyelerin “ayrı hükümet gibi” davrandıklarını, bu konunun gündemlerinde olduğunu belirten Kamil, mahsuplaşmanın bir kerede yapılması gerektiğini ifade etti.

Emlak vergileriyle ilgili spekülasyonları da yorumlayan Kamil, emlak vergilerinin belediyelere ödenmesinin doğal olduğunu ancak geçmiş emlak vergisi borçlarının Maliye tarafından alındığını da anlattı.

Hiç kimseyi siyasi kimliğine göre değerlendirmediğini belirten Kamil, en fazla sevdiği belediye başkanının Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp olduğunu ekledi.

Konuşmaların ardından tezkere, oy çokluğu ile reddedildi.

Bu haber toplam 1776 defa okunmuştur
Mecliste Gündem Belediyeler Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans