Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu ile Ban Telefon Görüşmesinin Ayrıntıları
04 Nisan 2011 Pazartesi Saat 16:55

Eroğlu ile Ban Telefon Görüşmesinin Ayrıntıları

Cumhurbaşkanlığı’ndan, Eroğlu ile Ban arasında yapılan telefon görüşmesiyle ilgili ayrıntılı bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan, Eroğlu ile Ban arasında yapılan telefon görüşmesiyle ilgili ayrıntılı bir açıklama geldi. Açıklamada, görüşmenin Haziran ayı ortalarına ertelenmiş olmasına ve seçim havasının Rum tarafında müzakereler açısından yarattığı rehavete karşın, Kıbrıs Türk tarafının ilerleme kaydedilmesine yönelik çabalarını, iyi niyet ve kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Eroğlu, Genel Sekreterin davetine olumlu yanıt vereceğini Ban’a iletmiştir” denildi.

Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Ban’a, kapsamlı çözüme yönelik çabalarını desteklediğini de iletti, en kısa zamanda bir uzlaşıya varmak için ciddiyetle çalışıldığı da Ban’a aktarıldı.

“Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de yapılan üçlü görüşmede, bir sonraki üçlü görüşmenin müzakerelerde ilerleme şartına bağlanması halinde Güney’deki seçimler nedeniyle sürecin sıkıntıya girebileceğini duyurmuştu. Yine Güney’deki seçimler nedeniyle Sayın Hristofyas’ın sürdürdüğü suçlama oyununu artırarak devam ettireceği, Genel Sekreter’le paylaşmıştı” denilen açıklamada, birkaç başlık dışında görüşmelerde kayda değer bir ilerlemenin olmaması ve Hristofyas’ın suçlama oyununa devam etmesinin, Kıbrıs Türk tarafının bu endişelerini haklı çıkardığına dikkat çekildi ve bu hususların da Eroğlu tarafından Ban’a aktarıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamada, seçim havasının Rum tarafında müzakereler açısından yarattığı rehavete karşın, Kıbrıs Türk tarafının Haziran’a kadar süreyi iyi değerlendirip, ilerleme kaydedilmesine yönelik çabalarını iyi niyet ve kararlılıkla sürdüreceğini de vurguladı.

Bu haber toplam 1739 defa okunmuştur
Eroğlu ile Ban Telefon Görüşmesinin Ayrıntıları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans