Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TKÖD den açıklama
05 Nisan 2011 Salı Saat 11:24

TKÖD den açıklama

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı (TKÖD) Mehmet Zeki Avcı, Polis Genel Müdürlüğü’nün araç plakaları ile ilgili duyuru ve ikazından sonra vatandaşlar arasında panik yaşandığına dikkat çekti.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı (TKÖD) Mehmet Zeki Avcı, Polis Genel Müdürlüğü’nün araç plakaları ile ilgili duyuru ve ikazından sonra vatandaşlar arasında panik yaşandığına dikkat çekerek, bunun açıklanma şeklinden kaynaklandığını belirtti.

Araç plakalarının şeklini belirleyen tüzüğün 1975 yılına ait olduğunu,  yeni olmadığını belirten Avcı, yıllar önce  mühürlü olan plakalardan mührün kaldırıldığını, zaman içinde her isteyenin plaka imal etmeye başladığını, hatta müşteri isteğine göre italik harf, yan harf, ek isimli, amblemli, şekilli plakaların her geçen gün artması üzerine tedbir alınmasının gündeme geldiğini kaydetti.

Araç plakasında kurallara uyulmasının tartışılmaz olduğunu belirten Avcı, plakanın okunmasını zorlaştıran ek ilavelerin, yatay harflerin, değişik renklerin, ilave isimlerin, işaretlerin, armaların plakalarda olmaması gerektiğini, cezaya tabii tutulması veya trafikten men edilmesi gerekenlerin bunlar olduğunu kaydetti.Avcı, harfleri dik olan ve normal boylarda bulunan plakalarda bir değişiklik gerekmediğini belirterek, harflerle sayıların arasında boşluk olmaması maddesinin tüzükte olmasına rağmen bu konunun cezaya tabii olmaması gerektiğini ifade etti.

Avcı şöyle dedi:

“Zaten bu örnekte ceza yazıldığı bilgisi de almadık. Plaka imal edenlerin de sorumluluk bilincinde hareket etmeleri, kural dışı plaka üretmemeleri, üretenlerin ise engellenmesi gerekmektedir. Her ne kadar ülkemiz trafik güvenliğinde plaka düzeni en arka sırada olsa da keyfi plaka imalatı da olmamalıydı.”

Bu haber toplam 11147 defa okunmuştur
TKÖD den açıklama Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans