Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrsen Küçük  AB Merkezinde
05 Nisan 2011 Salı Saat 11:38

İrsen Küçük AB Merkezinde

Başbakan İrsen Küçük, Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Merkez’in çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Başbakan İrsen Küçük, Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Merkez’in çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Müsteşarı Ömer Köseoğlu ile birlikte ziyaret ettiği Merkezin Sorumlusu Erhan Erçin ve personeliyle bir araya gelen Küçük, görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, AB’yle uyum çalışmalarını yürüten Merkezin Başbakanlığa bağlı önemli birimlerden biri  olduğuna işaret ederek, yaptıkları çalışmalar ve hazırlanan yasalarla ilgili bilgi almak üzere ziyarete geldiğini söyledi.

Son zamanlarda bu birime yeni elemanlar katarak güçlendirdiklerini anımsatan Küçük, “Amacımız Avrupa Birliliği’yle olan ilişkilerimiz ve çalışmalarımızın en yüksek düzeye çıkarılmasıdır” dedi.

Personelin özellikle uyum yasaları konusundaki çalışmalarından övgüyle söz eden Küçük, bu çerçevede şu ana kadar 25-26 yasa hazırlandığını, bunların bir kısmının Meclise sevk edildiğini, bir kısmının da Bakanlar Kurulu’nun gündeminde bulunduğunu belirtti.

“20 kadar hazır yasamız Bakanlar Kurulu’nun görüşüne gelmiştir. Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonra yasalaşması için Meclisimize sevk edilecektir” diyen Başbakan, bu arada birimin yeni yasa çalışmalarının da devam edeceğini söyledi.

AB’YLE İLİŞKİLER

Başbakan Küçük, KKTC’nin AB çalışmalarına verdiği önem doğrultusunda hükümetin de AB’yle ilişkileri ön plana çıkardığına işaret ederek, ziyaretlerine gelen AB Büyükelçileriyle görüşmelerinde,  özellikle uyum çalışmalarının desteklenmesi ve süre içerisinde uzman taleplerini de AB’nin anında gerçekleştirmekte olduğunu kaydetti.

Lefkoşa İmar Planı konusundaki çalışmalara da değinen Küçük, gelinen son aşamada AB’den uzman taleplerinin gerçekleştiği ve şehircilik birimiyle birlikte AB uzmanlarının çalışmalarının sürdürüldüğünü anlattı.

Başbakan Küçük, Lefkoşa İmar Planı’nın tamamlanmasının ardından diğer yerleşim birimlerinin de aynı şekilde şehircilik çalışmalarının devam edeceğini de ekledi.

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
İrsen Küçük AB Merkezinde Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans