Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş, Hak Heyetini Kabul Etti...
05 Nisan 2011 Salı Saat 12:42

Denktaş, Hak Heyetini Kabul Etti...

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, devletin vazgeçilmez olduğunu ve hükümet yanlış yapıyor diye devletten vazgeçilemeyeceğini söyledi. Denktaş, “Devletten vazgeçmek gelecek nesillere ihanettir” dedi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, devletin vazgeçilmez olduğunu ve hükümet yanlış yapıyor diye devletten vazgeçilemeyeceğini söyledi. Denktaş, “Devletten vazgeçmek gelecek nesillere ihanettir” dedi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Halkın Adaleti Konseyi (HAK) heyetini kabul etti.

Denktaş, kabulde yaptığı konuşmada, zor ve pahalı bir iş olan lobiciliğin uzman bir ekip gerektirdiğine işaret ederek, HAK’a, hükümet ve bu yönde faaliyet gösteren diğer kuruluşlardan yardım almasını önerdi.

İNGİLİZ MÜŞAVİR

Denktaş, herkesin devletten yana olması ve “devletten, eşit egemenlikten ve Türkiye’nin garantörlüğünden” taviz vermemek gerektiğini kaydetti. II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “iki ayrı devlet” esasıyla başlamasına rağmen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun müzakereleri “devlete ve egemenliğe” sahip çıkarak devam ettirdiğine dikkat çeken Denktaş,  lobicilik çalışmalarında da devletin, eşit egemenliğin ve Türkiye’nin garantörlüğünün vazgeçilmez olduğunun vurgulanması gerektiğini belirtti.

Devletin vazgeçilmez olduğunun herkes tarafından iyi bilinmesi gerektiğini, aksi durumda Kıbrıs Türkü’nün sonunun geleceğini söyleyen Denktaş, “Yoruldum, bıktım olmaz. Hükümet yanlış yapıyor diye devletten vazgeçmek olmaz. Devletten vazgeçmek gelecek nesillere ihanettir” dedi.

“AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM”

Denktaş, 7 Nisan’da yapılacak greve de değinerek, sendikaların, siyasiler gibi siyaset yapmasının çok yanlış olduğunu dile getirdi. Eylem için Avrupa’da ekipler geleceğine ilişkin haberlere de atıfta bulunan Denktaş, “Aklımızı başımıza alalım. Anavatan’dan vazgeçmeyelim. Anavatanın sağladıklarını buğday gibi sokağa sermeyelim… Ne kadar farklı olursak olalım, bu gibi konularda tek ses olmak lazım” diye konuştu.

Rumların hala aynı zihniyete hakim olduğunu kaydeden Denktaş, “1960’da ne diyerek yola çıktılarsa bugün de aynı noktadadırlar. Hala EOKA’dan ilham aldıklarını söylüyorlar. Değişen tek bir şey yok” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin haziran ayında liderlerle bir araya geleceği konusuna da değinen Denktaş, BM’nin Kıbrıs’a bakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi. Denktaş, şöyle devam etti:
“BM’nin Kıbrıs kararlarının yüzde 90’ını Türkiye ve biz reddettik. Ama onlara hala aynen devam ediyor. Adayı Rum’a teslim etme oyunu devam ediyor.”

İŞCAN

HAK Dönem Sözcüsü Ahmet İşcan ise, konuşmasında, HAK’ın kuruluş amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ülkede yapılması gerekenler konusunda ortak akıl üretmeyi amaçladıklarını kaydeden İşcan, bir duayen olarak Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüş alışverişinde bulunmayı bir görev saydıklarını söyledi.

Sivil toplum örgütleri olarak Kıbrıs gerçeklerinin dünyaya anlatılması amacıyla inisiyatif almaya çalıştıklarını ve bu amaçla Avrupa’da bir lobicilik atağı başlatacaklarını söyleyen İşcan, Berlin’den başlayarak birçok Avrupa başkenti ve Türkiye’ye gerçekleştirecekleri ziyaretleri “Anavatan’ı şikayet etmek için değil, Kıbrıs Türkü’nün tırnaklarını bu topraklara geçirdiğini dünyaya haykırmak” amacıyla yapacaklarını belirtti. İşcan “Biz bu alanı sadece siyasilere bırakmak istemiyoruz. Bizler halkın sesi olmaya çalışıyoruz” dedi.

Ahmet İşcan, iç gelişmelere de değindiği konuşmasında, ülkenin 1983’den bu yana iyi yönetilmediğini ve devletin sosyal devlet olma özelliğinden hızla uzaklaşmaya devam ettiğini savundu. İşcan, halkın, popülist politikalarla ayrıştırılmasının devam ettiğini ileri sürdü.

Bu haber toplam 1631 defa okunmuştur
Denktaş, Hak Heyetini Kabul Etti... Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans