Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FODER  fotoğraf Sergisi Açıldı
07 Nisan 2011 Perşembe Saat 10:25

FODER fotoğraf Sergisi Açıldı

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin (FODER) fotoğraf sergisi bugün düzenlenen törenle açıldı.

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin (FODER) fotoğraf sergisi bugün düzenlenen törenle açıldı.

Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan serginin açılışını Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptı. Serginin açılışına Denktaş’ın yanı sıra Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, Kültür Dairesi yetkilileri, diğer dairelerin yetkilileri ve fotoğraf severler katıldı.

Serginin açılış töreni Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin keman dinletisinin ardından Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Altay Sayıl ve Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın konuşmalarının ardından anı plaketi verilmesi ve serginin açılmasıyla tamamlandı.

Dernek adına açılışta konuşan Altay Sayıl, derneğin 20 yıllık bir geçmişe sahip olduğuna vurgu yaparak, aralıksız sürdürülen çalışmalarla ortaya çıkarılan serginin fotoğrafçılığa gönül veren üyelerinin eseri olduğunu söyledi.

DENKTAŞ

Fotoğraf çekmeye merakıyla bilinen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, kurucularından olduğu derneğin 20 yıl önce 20 kişiyle çalışmalarına başladığını, o günlerde çekilen fotoğrafların şimdi tarih olduğunu belirterek, fotoğrafçılığın tarihi taşıma yönünden önemine vurgu yaptı.

Denktaş, fotoğrafçının bir daha yaşanmayacak anları fotoğrafladığını, bu karelerin de ileride tarih olduğunu belirterek, fotoğrafın bir tutku olduğunu, özellikle fotoğrafçılıkta dijitale geçildikten sonra çok büyük bir gelişme ve katılımın olduğuna işaret etti.

Konuşmasında son zamanlarda ülkede meydana gelen kundaklama, saldırı ve tehdit gibi olaylara da değinen Denktaş, dün akşam yapılan saldırı ile daha önce yapılan tehdit mektuplarıyla ilgili bir an önce sonuca ulaşılmasını, mahkemelerin de bunlara en acımasız cezayı vermesini umduğunu söyledi.

Denktaş, Kıbrıs meselesinde son zamanlarda yaşanan gelişmelere de değinerek, Kıbrıs sorununa hep olumsuz yönden bakılmaması gerektiğini, bu meselede önemli olanın; KKTC’nin kalıcılığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinin devamı olduğunu vurguladı.

Denktaş, Kıbrıs Türk halkının Rum lider Hristofyas’ın söylediği “Makarios’un izindeyim, EOKA’nın izindeyim” laflarını unutmamasını istedi, Rum’un boyunduruğu altına girmesi halinde ise 3-5 senede adadan atılacağını belirtti.

31 fotoğrafçının 1 yıllık çalışmaları olan 142 eserleriyle katıldıkları sergi, 12 Nisan tarihine kadar açık kalacak ve mesai saatleri içerisinde gezilebilecek.

Bu haber toplam 11463 defa okunmuştur
FODER fotoğraf Sergisi Açıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans