Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke Ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü: “Bakanlar Kurulu’Nun Cmc İle İlgili İptal Kararı Olumlu”
28 Mart 2016 Pazartesi Saat 10:07

Lefke Ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü: “Bakanlar Kurulu’Nun Cmc İle İlgili İptal Kararı Olumlu”

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü, Bakanlar Kurulu’nun Port İSBİ Şirketi ile olan ve CMC atık alanını da kapsayan hukuki ilişkiyi iptal etmesi kararını olumlu bulduğunu açıkladı.

“YENİ İHALE SÜRECİ ŞEFFEF VE KAMUOYUNA AÇIK OLMALI... SÜRECE LEFKE BELEDİYESİ, LAÜ VE STÖLER DE DAHİL EDİLMELİ”

“YENİ MADENCİLİK FAALİYETİNE GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Lefkoşa, 28 Mart 16 :  Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü, Bakanlar Kurulu’nun Port İSBİ Şirketi ile olan ve CMC atık alanını da kapsayan hukuki ilişkiyi iptal etmesi kararını olumlu bulduğunu açıkladı.

Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili değerlendirme yaptığı belirtilerek, CMC atıklarının temizlenmesiyle ilgili çıkılacak yeni ihale sürecinin şeffaf ve tüm aşamaları kamuoyunun bilgisine getirilerek gerçekleştirilmesi istendi.

Açıklamada, söz konusu sürece, Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke sivil toplum örgütlerinin de dahil edilmesi talep edildi. Açıklamada, bölgede yeni bir madencilik faaliyetine izin verilmeyeceği de vurgulandı.

Yapılan değerlendirmede Sivil Toplum Örgütleri temsilcilerinin aldığı kararlar ve talepleri şöyle:

“-Atıkların 4 yılda temizleneceği iddiasıyla işe koyulan Port İSBİ Şirketinin 2007 yılından bu yana CMC atık alanında herhangi bir atık temizleme işlemine başlamayıp Lefke ve yöresi halkını atıklarla yaşamaya mahkum etmesi ve çeşitli senaryolarla hep zamana oynaması nedeniyle STÖler Bakanlar Kurulu’nun iptal kararını çok olumlu karşıladılar.

-Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri bundan sonra yapılacak; a. CMC atık alanının yeniden, nasıl temizleneceğinin kararlaştırılmasında,b.Atıkların temizlenmesi sonrasında kurtarılacak alanın hangi amaçla ve ne şekilde kullanılacağının planlanmasında,c.Açılacak yeni ihalenin şartlarının hazırlanış, açılış ve karar safhalarında, d.Atık temizleme çalışmalarının zamanlanması, denetlenmesi ve neticeye ulaşmasının her aşamasında, e.Tüm bu işlemlerin ve sürecin  şeffaf ve kamuoyunun bilgisi getirilmesinde,Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke ve Yöresi Sivil Toplum Örgütlerinin etkin katılımı olması yönünde ısrarlıdırlar.
-Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, hiçbir şart altında Lefke ve yöresinde yeni madencilik faaliyetlerine geçit vermeyecekleri kararlarını bir kez daha altını çizerek yinelerler.”

  

Bu haber toplam 12327 defa okunmuştur
Lefke Ve Yöresi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörlüğü: “Bakanlar Kurulu’Nun Cmc İle İlgili İptal Kararı Olumlu” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans