Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasa Tasarısı Hazır
08 Nisan 2011 Cuma Saat 19:47

Yasa Tasarısı Hazır

Piyasalarda güven ve istikrarı koruyarak, devletin iç ve dış borçlanmasına imkan sağlamak amacıyla hazırlanan “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasa Tasarısı” Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine getirildi.

Piyasalarda güven ve istikrarı koruyarak, devletin iç ve dış borçlanmasına, hibe almasına, hibe ve borç vermesine ve  nakit yönetiminin maliye ve para politikalarıyla koordine edilmesine imkan sağlamak amacıyla hazırlanan “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasa Tasarısı” Resmi Gazete’de yayınlanarak halkın bilgisine getirildi.

6 Nisan tarihli gazetede yer alan tasarıyla ilgili görüş ve önerilerin, 27 Nisan’a kadar Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak sunulması gerekiyor.

Tasarı, devlet iç ve dış borcunun etkin bir şekilde yönetimine, Maliye Bakanlığı ile kamu, kurum ve kuruluşları, devlet ve kamu iştirakleri, kamu eliyle yönetilen bankalar, KİT’ler ve yüksek öğrenim kurumlar arasındaki mali ilişkilerin düzenlenmesine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilen her türlü mali yükümlülüğün ödenmesi, kaydedilmesi ve raporlanmasına ilişkin esasları düzenliyor.

Belirtilen amaçlar doğrultusunda “Borç Yönetimi Komitesi” oluşturulmasını öngören tasarıya göre, bu komite “KKTC hazine bonosu veya devlet tahvili çıkaracak; devlet iç ve dış borcunu etkin bir şekilde yönetecek; verilecek garanti veya kefaletlerin miktar ve koşullarını belirleyecek, borçlanma ve garanti veya kefaletlerden doğan finansal alacakları izleyecek, devletin borç ve nakit yönetiminin maliye ve para politikalarıyla koordineli bir şekilde yürütecek” yetkiye sahip olacak.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı’nın başkanlık yağacağı Borç Yönetimi Komitesi’nde KKTC Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve hazine işleriyle görevli daire müdürü görev yapacak.

Bu haber toplam 1573 defa okunmuştur
Yasa Tasarısı Hazır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans