Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara’da Panelde Tartışıldı
09 Nisan 2011 Cumartesi Saat 19:04

Ankara’da Panelde Tartışıldı

KKTCnin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Kıbrıslılar Türkleri sevmezler kavramı bilinçli olarak ortaya atılmış bir kavramdır dedi.

KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, ''Kıbrıslılar Türkleri sevmezler kavramı bilinçli olarak ortaya atılmış bir kavramdır'' dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği ile KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği tarafından Ankara Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda ''105. Doğum yılında Dr. Fazıl Küçük ve Türkiye-KKTC ilişkileri'' konulu panel düzenlendi.

KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Bulunç paneldeki konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün büyük sıkıntılardan geçtiğini ve büyük mücadeleler sonrasında bugünlere geldiğini söyledi.

KKTC'ye uygulanan ambargo ve kısıtlamaların büyük sıkıntılara neden olduğunu ifade eden Bulunç, bunun ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı.

KKTC'de ekonomik ve güçlü bir yapının oluşturulması için öncelikle bu kısıtlamaların ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Bulunç, yeni bir stratejinin ve yeni ekonomik önlemlerin bir paket haline getirilip sonuç alınması gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile KKTC arasında tansiyonları yükselten olayların yaşandığına dikkati çeken Bulunç, şöyle devam etti:

''Yeni bir yargı var, 'Kıbrıslılar Türkleri sevmezler' diye. Biz Kıbrıslı değil, biz Kıbrıslı Türk'üz. Anadolu anatomisinin parçası olan bir halkız, buranın bir parçasıyız. Kıbrıslılar Türkleri sevmezler kavramı bilinçli olarak ortaya atılmış bir kavramdır. Biz Kıbrıslılığı reddediyoruz. Kıbrıs'ta, Kıbrıs
Türk halkı vardır ve anavatanın bir parçasıdır. Biz de öyle görüyoruz, böyle görülmesi de lazımdır.''

Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal da, Kıbrıs konusunda en kuvvetli kozun askeri güç olduğunu söyledi. Hukuktan önce her zaman gücün ortaya çıktığını belirten Soysal, ''Ne yazik ki durum budur. Benim bir hayli deneyimimden sonra vardığım sonuç, henüz uluslararası hukuk pek öyle saygı gösterilecek sonuna kadar uygulanacağından emin olunacak bir hukuk değildir.
Uluslararası arenada hala güçlünün ağırlığı hissedilmektedir. Libya'da da görüldüğü gibi güçlü olan sonuçta iradesini kabul ettirmektedir'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr Ata Atun ise slaytlar eşliğinde ''Kıbrıs Sorunu Nereden Nereye'' konulu bir sunum yaptı.

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
Ankara’da Panelde Tartışıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans