Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üçlü Görüşme Referans Noktası
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 11:42

Üçlü Görüşme Referans Noktası

BM’nin, Genel Sekreter Banın Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’la Haziran ayında yapacağı üçlü görüşmeyi; “oyunun sonunu” ileri götürmek için referans noktası olarak gördüğü haber verildi.

BM’nin, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la Haziran ayı içerisinde yapacağı üçlü görüşmeyi; “oyunun sonunu” ileri götürmek ve bugünkü iki bölgeli iki toplumlu federasyon modeli ile çözüme ulaşılıp ulaşılamayacağını netleştirmek için referans noktası olarak gördüğü haber verildi.

Alithia haberi; “Haziran İçin Oyun Kuruyorlar… BM Seçimlerden Sonra Türkiye’den Kıbrıs Sorununda Hareket Bekliyor ve O Zamana Kadar Nüfus Sayımı, İç Güvenlik ve Uluslararası Anlaşmalar Konularını Kapatmaya Çalışıyor” başlığıyla yansıttı.

Habere göre, Haziran’da yapılacak yeni üçlü görüşmede anlaşmaya varılabilmesi için kullanılabilecek zamanın kısıtlı olduğu net şekilde ortaya konulacak ve tarafların; önümüzdeki sonbaharda çok taraflı görüşmeye geçmeyi taahhüt etmeleri istenilecek.

Gazete, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Kıbrıs Rum tarafı ile görüşmelerinde; TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun mümkün olduğunca kısa zamanda sonuca varılabilmesi için müzakerelere aktif müdahil olacakları teyidinde bulunduklarında ısrar ettiğini yazdı, özetle şunları ekledi:

“Perde gerisinde Ankara BM’ye; mevcut çözüm zeminini kabul ettiğini ve uygun zamanda Derviş Eroğlu’nu kontrol edeceğini iletiyor. Dimitris Hristofyas ve müzakerelerdeki yakın çalışma arkadaşları bu teyitleri dinliyor ancak sepetlerini küçük tutuyorlar. Başkanlık Köşkü’nde Türkiye’nin gerçek niyeti konusunda kuşku ve çekimserlik var.”

Bu haber toplam 1867 defa okunmuştur
Üçlü Görüşme Referans Noktası Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans