Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KIB-TEK’te partizan istihdamlara son vermeli
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 16:09

KIB-TEK’te partizan istihdamlara son vermeli

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, KIB-TEK’te partizan istihdamlar yapıldığını savunarak, buna son verilmesini istedi

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu, KIB-TEK’te partizan istihdamlar yapıldığını savunarak, buna son verilmesini istedi.

Kalyoncu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) şu sıralar üretim santrallerinin yıllık olağan bakımlarının yapıldığını ve yılda iki defa olan her bakım döneminde tamamen geçici yaklaşık 15 işçi istihdam edildiğini, bu işçilerin bakım süresince yaklaşık üç ay çalıştıklarını kaydetti.

Kalyoncu yazılı açıklamasında, geçmişte çevre köylerdeki işsizler arasından ve Santraller Şube Amirliği tarafından genellikle aynı kişiler seçilerek yapılan bu istihdamlardan daha iyi netice alınırken, bu yıl KIB-TEK’e tamamıyla geçici yapılması gereken istihdam sayısının 40’ı aştığını, UBP yerel örgütlerinin devreye girdiğini ve tamamıyla partizan amaçlarla istihdama gidildiğini kaydetti.

Kısa süreli de olsa istihdam edilen işçi sayısının geçmiş dönemlerin yaklaşık üç katı olduğunu belirten Kalyoncu, KIB-TEK’te bu yapının sürdürülemeyeceğini, kurumun bir bütün halinde “özerk” bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

Kalyoncu, şöyle dedi:

“KIB-TEK özerk olsaydı, iktidar partisi 15 yerine 40’ı aşkın kişinin istihdamına giderek, kurumun bu amaçla yapacağı harcamaları üç katına çıkartamayacaktı. Bir yandan kurumun kamu alanından, özel kişi ve kuruluşlardan alacaklarını alması engellenecek, yüz milyonlarca alacağı ödenmeyecek; diğer yandan da partilileri memnun etmek için gerekenden üç kat fazla istihdam yapılacak. Böyle bir uygulama kabul edilemez. EL-SEN, kurumu parçalayarak özelleştirme veya yok etmeye çalışılmasına son verilmesi çağrısını tekrarlar... EL-SEN, hükümet eden parti veya partilerin müdahale edemeyeceği özerk bir yapıda, kalite ve performansın nasıl katlanarak artacağını ve şu anki maliyetlerin çok altına düşülerek sonuçta elektrik tüketicilerinin daha ucuza elektrik satın alabileceğinin yolunu gösterebilir.”

Bu haber toplam 1727 defa okunmuştur
KIB-TEK’te partizan istihdamlara son vermeli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans