Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. Girne Turizm ve Kültür Festivali başlıyor
11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 16:34

1. Girne Turizm ve Kültür Festivali başlıyor

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) tarafından düzenlenen “1. Girne Turizm ve Kültür Festivali” Cuma günü başlıyor.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) tarafından düzenlenen “1. Girne Turizm ve Kültür Festivali” Cuma günü başlıyor.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Girne Belediyesi,  KITOB, RES - BİR, Savoy Hotel, Deniz Plaza ve Tempo Süpermarket’in de destek verdiği festival ile ilgili GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs Millenium Senato Kongre Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner, Rektör Danışmanı Erhan Vechi, Etkinlik Sorumlusu Meral Başer, Turizm Otelcilik ve Konaklama Bölümü Başkanı Nafia Güden ile festival komitesi yetkilileri katıldı.

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre, “Turizmin Yerel Halka Etkileri” konulu panel ile başlayacak festival, 15 - 21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival boyunca turizm konulu seminer ve atölye çalışmaları, GAÜ - Girne Bütünleşme Günü - Union Day, Karnaval, Kıbrıs Kültür Gecesi, Tarihi Yerler, Yabani Çiçekler ve Canlılar ile En İyi Girne Fotoğrafı konulu fotoğraf yarışması ve sergisi, spor etkinlikleri, indirim günü ve şenliği ile çeşitli yarışmalar düzenlenecek.

Turizm sezonu öncesi her yıl geleneksel olarak düzenlenecek olan festivale bölge otelleri ve sivil toplum örgütleri de destek veriyor. 5 gün sürecek festivalde, her güne Kıbrıs’a özgü bir çiçek isminin verildiğinin açıklandığı basın toplantısında, festivalin amacının; genelde ülke özelde Girne turizmine katkı sağlamak, turizm olgusunun önemine dikkat çekmek ve turizm ile ilgili sosyal duyarlılık ve farkındalık yaratmak ile festivali uluslararası boyuta taşımak olduğu vurgulandı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner, festivalin amacının; bölge halkı ile üniversiteyi bütünleştirmek, turizm ve eğitimin birleştirilerek turizmin sahip olduğu potansiyelin gelişmesi olduğunu ifade etti.

Öner, özelde Girne, genelde ülke turizmine katkı sağlama ve turizm olgusu ile ilgili sosyal farkındalık yaratma amacı da taşıyan festivalin; üniversite kent, öğrenci kentli bütünleşmesine de katkı yapacağını ve çevre insanının öğrenciye bakışına olumlu etkilerde bulunacağını vurguladı.

Oteller, marketler, taksi ve çevre halkı ile başlıca kurum ve kuruluşlar ile bütünleşik bir şekilde öğrenciye yaklaşılması gerektiğini ifade eden Öner, hem turizm ve hem de eğitim alanında bir sinerji yaratacak festivalin geleneksel hale getirileceğini belirtti.

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ise basın toplantısında yaptığı konuşmada, GAÜ’nün, stratejik gelişim programında “uluslararasılaşma” program sürecini başlattığını belirterek,  GAÜ stratejik vizyon gelişimi çerçevesinde Girne’nin de kültürel ve yapısal gelişimini en ileri noktaya getirme konusunda çok ciddi bir çalışma başlattığını kaydetti.

Üniversite - kent olgusunun bütünleşik bir yapıda yer alması ilkesinden hareketle “GAÜ Union Day” etkinliğinin bir hafta sürecek turizm ve kültür festivaline dönüştüğünü söyleyen Akpınar,  GAÜ’nün özelde Girne genelde ülke turizmine olan katkısının bir master planı altında daha etkili süreceğini ifade etti.

Akpınar, bu sürece katkı koyan Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’a, otellere, sivil toplum örgütleri ile emeği geçen tüm kesimlere teşekkür etti.

Dünya Turizm Formu’nun 11 Kasım 2011’de KKTC’de ilk kez GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Karmi Kampüs’te toplanacağını da açıklayan Akpınar, geçtiğimiz yıl Fransa ve Brezilya’da bir araya gelen Dünya Turizm Formu’nun Girne’de toplanacak olmasının ülke ve Girne turizmi için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

GAÜ açıklamasına göre, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da konuşmasında, festivalin Girne halkının turizm konusunda eğitilmesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Aygın, turizm konusunun önemiyle ilgili farkındalık yaratma konusunda gerek ülke belediyelerine gerekse üniversitelere büyük görevler düştüğünü ifade ederek, eğitim ile turizm hareketlerinin birleşmesi gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 14607 defa okunmuştur
1. Girne Turizm ve Kültür Festivali başlıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans