Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girne’deki İmar Tartışmaları
12 Nisan 2011 Salı Saat 19:42

Girne’deki İmar Tartışmaları

Çevre Mühendisleri Odası, ekonomik gelişmeye karşı olmadıklarını ancak plansız ve altyapısız gelişimin sürdürülmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Çevre Mühendisleri Odası, ekonomik gelişmeye karşı olmadıklarını ancak plansız ve altyapısız gelişimin sürdürülmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Emirnamelerin imar planlarıyla detaylandırılması ve kalıcı imar planlarının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden oda yönetimi, öncelikle, ilgili tüm paydaşlarla beraber katılımcı bir şekilde “Ülkesel Fiziki Plan”ın hazırlanması gerektiğini belirtti.

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Girne’deki imar tartışmalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “Plansız yapılaşmanın her geçen gün artarak devam ettiği KKTC’de plansız yapılaşmanın önüne ancak Ülkesel Fiziki Plan ve imar planları ile geçilebileceği” kaydedilen açıklamada, imar planları olmamasından dolayı emirnamelerle yapılaşmanın önüne geçilmeye çalışıldığı görüşü dile getirildi.

Emirnamelerin imar planlarına dönüştürülmesi gereğine vurgu yapılan açıklama, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde Liman Hotel’in yıkılarak, özelliklerini tümden değiştirecek bir biçimde yenilenmesi ile gündeme yerleşen Girne, bir başka planlama yanlışlığı içeren yüksek binalara verilen izinlerle çalkalanmaktadır. Eski Eserler Yasası altında listelenerek koruma altına alınan Liman Hotel’in, artık tamamen değiştirilmesiyle tarihi doku zarar görmüş, kent kimliğinin güçlü öğelerinin silinmesine neden olmuştur.

Ayrıca, bütünsel bir planlama yapmadan, bir birinden kopuk gökdelenlerin Girne kentinde yükselmesi yaşanan sorunların daha da artmasına neden olacaktır. Girne kentinin mevcut su ve atıksu altyapısı hâlihazırda günün gereksinimlerini dahi karşılayamamaktadır. Ayrıca turizm açısından adamızın göz bebeği olan bu kentimizin, tarihi dokusu ve kentleşme yapısı, planlanan yüksek binalarla tamamen zıt bir karaktere sahiptir. Günümüzde artık turizm için yüksek oteller yerine, eko - turizm veya butik otel tarzı yerleşmeler tercih edilmektedir”

Bu haber toplam 13483 defa okunmuştur
Girne’deki İmar Tartışmaları Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans