Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktso 30. Olağan Genel Kurulu
21 Mayıs 2016 Cumartesi Saat 11:50

Ktso 30. Olağan Genel Kurulu

Kıbrıs Türk Sanayi Odası 30’uncu Olağan Genel Kurulu yapılıyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası 30’uncu Olağan Genel Kurulu yapılıyor.

Oda Başkanı Ali Çıralı genel kurulda yaptığı konuşmada, içinden geçilen dönemde sanayi başta olmak üzere ekonominin ciddi sorunlar yaşadığını savundu.

Ekonomik protokolün imzalanamaması nedeniyle işletmelerin nakit sıkıntısı yaşadığını kaydeden Çıralı, hükümetin bir an önce piyasaya nakit pompalaması gerektiğini dile getirdi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da,Eylül’deki Uluslar arası İzmir Fuarı’nda bu yıl büyük bir Kıbrıs standı açılması ve sanayicilerin katılması için davette bulundu.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de,sanayideki göstergelerin giderek düştüğü ve ihracatta çok ciddi sıkıntılar yaşandığı görüşünü ifade ederek, pazar arayışı konusunda yaşanan sıkıntıların çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Sanayisiz bir toplumun yok olacağını bilen bir hükümetin görevde olduğunu belirten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, su konusuna değinerek, 2 baraj ve denizi aşarak gelen ve belediyelere 2.30 TL’ye verilecek olan suyun halka 6 buçuk 7 liradan satılacak olmasını eleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de, yetiştirilen yerel işgücünün istihdam edilmesi için İhtiyatSandığı ve Sosyal Sigorta primleri konusunda katkı yapacaklarını ve iş yaşamını kolaylaştıran doğru modelleri hazırlamak için çalışacaklarını söyledi.

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, müzakerelere değinerek, sık sık bu yıl çözüm olacağından bahsedildiği bir dönemde sanayinin de bu çözüme hazır olması gerektiğini kaydetti.

CTP Genel Başkanı ve 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin umutlu bir şekilde devam ettiğini belirterek, sorunun çözümü sonrası bir geçiş sürecine ihtiyaç olacağını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, sanayide arzulanan noktada olunmadığını ifade ederek, diğer sektörleri de beslemesi gereken hafif sanayinin daha iyiye gitmesi gerektiğini belirtti.

Akıncı, “2004’te çözüm ve AB’ye o kadar yakındık ama giremedik. Ama gün gele girebileceğimizi düşünerek her alanda hazır olmalıydık. AB yasalarını, standartları bıkmadan yakalamak için çalışmalıydık. Hazırlıkları kaldığı noktadan şimdi yapmalıyız” dedi.

2016 sonuna kadar politik irade sürdürülmesi durumunda bir sonuca ulaşılabileceğine inanç belirten Akıncı, çözüm sağlanamamasının da dünyanın sonu olmayacağını, ancak sürecin çok daha zorlaşacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından genel kurula kısa bir ara verildi.

Aranın ardından karar tasarıları ile faaliyet ve mali raporların görüşülmesine geçildi.

Bu haber toplam 11919 defa okunmuştur
Ktso 30. Olağan Genel Kurulu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans