Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e Baskı
15 Nisan 2011 Cuma Saat 13:28

DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e Baskı

Sendikal Platform, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) örgütlü bulunan DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e yönelik baskılar uygulandığını savunarak, buna tepki gösterdi.

Sendikal Platform, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) örgütlü bulunan  DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e yönelik baskılar uygulandığını savunarak, buna tepki gösterdi.

Sendikal Platform adına konuyla ilgili bir açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Türkiye’deki AKP hükümetinin talimatları ile hareket eden UBP hükümetinin, “ekonomik paket” adı altında dayatılanları hayata geçirmek için baskılarını artırmakta olduğunu ileri sürdü.

Siyasi içerik taşıyan bu baskıların başında Kıbrıslı Türkler’e ait kurumları bilerek zarar ettirip, peşkeş çekmenin geldiğini iddia eden Şener Elcil, Sanayi Holding ve Turizm İşletmeleri ile başlayıp yakın geçmişte KTHY ile devam eden özelleştirme sürecinin, binlerce Kıbrıslı Türkün işsiz kalmasını ve göç etmesini getirdiğini savundu.

“Şimdi sıra Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik Kurumu, Telefon Dairesi, Kooperatif ve bağlı kurumlara gelmiştir. Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşananlar, bu siyaseti ele vermektedir” diyen Şener Elcil, DAÜ’de örgütlü bulunan DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’in  son günlerde ortaya konan baskıları deşifre etmekte olduğunu ileri sürdü.

Sendikal örgütlenmeye düşmanca yaklaşan üniversite yöneticilerinin sendikanın haberleşmesini keserek ve toplu sözleşmeyi hiçe sayıp, çalışanlara baskı ve zorla sözleşme imzalatma yoluna gidecek kadar olayı ileriye vardırdığını iddia eden Elcil, şunları öne sürdü:

“Hitler, Musolini ve Humeyni  rejimlerinde karşılaşılan bu örnekler XXI. yüzyılda Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanmaktadır. Türkiye’yi bir örümcek ağı gibi kaplayan şeriatçı anlayış, DAÜ’yü zarara uğratmak ve kendi yandaşlarına peşkeş çekmek için ‘İmam’ın Ordusu’nu devreye koymuştur.

Bilinmelidir ki Kıbrıslı Türkler yüzyıllar boyu faşizme, şovenizme ve dinsel bağnazlığa direnmiş ve direnmektedir. Nereden gelirse gelsin faşist, ırkçı, gerici zihniyetlerin dayatmalarına karşı direnmeye devam eden DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’in yanında olduğumuzu bildirir, bu ülkenin sahipsiz olmadığını vurgularız.”

Bu haber toplam 1719 defa okunmuştur
DAÜ-SEN ve DAÜ-BİR-SEN’e Baskı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans