Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke Çevre Ve Tanıtma Derneği, Portisbi Tarafından Hazırlanan Çed Raporunun Sonucunu Kabul Etmeyeceklerini Açıkladı
16 Eylül 2016 Cuma Saat 04:46

Lefke Çevre Ve Tanıtma Derneği, Portisbi Tarafından Hazırlanan Çed Raporunun Sonucunu Kabul Etmeyeceklerini Açıkladı

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Gemikonağı’nda CMC ismiyle bilinen maden ocağı ile ilgili hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme Raporunda 20’ye yakın eksiklik tespit ettiklerini, bu nedenle Raporun inceleme sonucunu ka

HIZLI: “ÇED RAPORU İNCELEMESİNDE OLUMLU VEYA OLUMSUZ ÇIKACAK HİÇ BİR SONUCU KABUL ETMEYECEĞİMİZİ, İLGİLİ TESİSİN KURULMASINA KESİNLİKLE KARŞI OLDUĞUMUZU BELİRTİRİZ”

Lefkoşa, 15 Eylül 16 : Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Gemikonağı’nda CMC ismiyle bilinen maden ocağı ile ilgili hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme Raporunda 20’ye yakın eksiklik tespit ettiklerini, bu nedenle Raporun inceleme sonucunu kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ahmet Hızlı yaptığı yazılı açıklamada, Gemikonağı’nda, Cyprus Free Zone & Marine Logistic Ltd. firmasının, kendisine kiralanan 1974 öncesi Cyprus Mine Cooperation tarafından çalıştırılan maden ocağı ile ilgili, “maden atıklarının geri kazanılması, atık alanlarının iyileştirilmesi ve yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi projesi” amacı doğrultusunda ÇED Raporu hazırladığını ifade etti.

Yazısında, ÇED raporunun değerlendirme sonucunu Dernek olarak kabul etmemesindeki gerekçelere yer veren Hızlı, nedenlerden birinin de Şirket’in “madencilikle uğraşan bir firmaya iş ortaklığı yapılması, yeni maden ocaklarının açılması teklifinde bulunması” ve “ÇED raporunda belirtilen tesisin ileri madenciliğe yönelik” olması olduğunu belirtti.

PORTİSBİ firmasının tesis ile ilgili hazırladığı ÇED Raporu ile ilgili yaptıkları çalışmada, çevreye etki edecek 20’ye yakın eksikliği tespit ettiklerini ve bunu da bir raporla Çevre Dairesine ilettiklerini de kaydeden Hızlı, “Bu nedenle ÇED raporu incelemesinde olumlu veya olumsuz çıkacak hiç bir sonucu kabul etmeyeceğimizi, ilgili tesisin kurulmasına kesinlikle karşı olduğumuzu belirtiriz” dedi.
 
“YANLIŞ DEĞERLENDİRME OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK”

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Raporun incelenmesi için Çukurova Üniversite’sinden 2 Profesör ve 1 Doçent’ten ücretli hizmet alındığını iddia eden ve eleştiren Hızlı, söz konusu uzmanların geçmişlerinde “cevher hazırlama” dalı bulunmadığını, dolayısıyla raporu yanlış değerlendirme olasılığının çok yüksek olduğunu savundu. Hızlı ayrıca, ÇED raporu inceleme alanında Türkiye ile işbirliği anlaşmasının da var olmasına rağmen yararlanılmadığını iddia etti.

“UZMANLAR BÖLGEDEKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN UZAK TUTULMAKTA”

 Ahmet Hızlı ayrıca, ÇED Raporu incelemesini yapan uzmanların “bölge halkı, bölge sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimden uzak tutulmakta” olduğu iddiasında da bulundu.

BEŞ YILDA SONUÇ ALACAK BİR ÇALIŞMA…

PORTİSBİ firmasının tesis ile ilgili hazırladığı Raporda “çevreye etki edecek yirmiye yakın eksiklik” tespit ettiklerini ifade eden Hızlı, Şirketin ayrıca maden alanındaki atıkları temizlemek için 15-17 yıl gibi çok uzun bir süre talep ettiğini, Dernek olarak, bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri’nin de desteğini alarak, maden atıklarının temizlenmesi ve alanın tekrar geriye kazanımı  için 5 yıl sürede sonuç alacak çalışmanın projesini başlattıklarını belirtti.

Hızlı, PORTİSBİ’nin isminin, kanun dışı olaylarda birçok kez yerel ve uluslararası medyada yer aldığını, bunun da güvensizlik yarattığını belirtti.

Bu haber toplam 12263 defa okunmuştur
Lefke Çevre Ve Tanıtma Derneği, Portisbi Tarafından Hazırlanan Çed Raporunun Sonucunu Kabul Etmeyeceklerini Açıkladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans