Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geleneksel İpek Festivali Hafta Sonu Bellapaıs’da
11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 13:55

Geleneksel İpek Festivali Hafta Sonu Bellapaıs’da

Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi (Bellapais) Muhtarlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Beylerbeyi İpek Festivali hafta sonu yapılıyor. Bu yıl 6’ıncısı düzenlenecek festivalde iki gün boyunca ipek, ipek böcekçili

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve   Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu bugün Kybele Restoran’da basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdi.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, festivale uluslararası nitelik kazandırmak istediklerini, konuyla ilgili belediye meclisinin karar aldığını söyledi.

Belediyenin festival için belediyenin tüm olanaklarını seferber edeceğini belirten Aygın, festivalde kuracakları stantlarla ülke kültürünün yaşatılmasında büyük önemi bulunan ipek, ipek böcekçiliği ve yan ürünlerinin satışları yapılarak ekonomi ve turizme katkı yapmaya çalışacaklarını belirtti.

Aygın, Girne’yi gerçek anlamda bir turizm başkenti yapmak için festivallerin büyük önem taşıdığını da vurguladı.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir de, Girne Belediyesi’nin mevcut kurumsal gücüyle festivali uluslararası hedefine çok daha hızlı ulaştıracağına inancını dile getirdi.

“İnsanlara çevre ve kültür değerleriyle bütünleşmiş, harmanlanmış bir yaşam biçimi kazandırma ve  bundan çevrenin de nasibini alacağı bir hedefle yola çıktık” diyen Sahir,  önemli olanın sadece eğlence değil, değerlerin  sahiplenilmesi ve yaşatılması olduğunu vurguladı.

Festival programına bilimsel çalışma ve araştırmalar da dahil etmek istediklerini ifade eden Sahir, Beylerbeyi halkının da sahip çıkmasıyla yeniliklerin program kapsamına dahil edileceğini belirtti.

Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu da, festivale uluslararası nitelik kazandırabilmek için muhtarlık ve köy halkı olarak  her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirterek, belediye ile Yeşil Barış Hareketi’ne destekleri için teşekkür etti.

Bu haber toplam 11799 defa okunmuştur
Geleneksel İpek Festivali Hafta Sonu Bellapaıs’da Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans