Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Özgürgün Lefke Ziyareti
29 Aralık 2016 Perşembe Saat 08:07

Başbakan Özgürgün Lefke Ziyareti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefke’nin özel bir ilçe olması gerektiğini; kumarhane olmadan, özelliklerini bozmadan sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla yatırım cenneti olabileceğini söyledi.

ÖZGÜRÜN LEFKE HALKI İLE BİR ARAYA GELDİ

“LEFKE İLÇESİ ÖZEL BİR İLÇE OLMALIDIR, YANİ KUMARHANE OLMAMALIDIR. LEFKE’NİN ÖZELLİKLERİNİ BOZMADAN, SOSYAL, KÜLTÜREL VE TARİHSEL DOKUSUYLA BİRLİKTE YATIRIM CENNETİ OLABİLİR”

Lefkoşa, 28 Aralık 2016 : Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefke’nin özel bir ilçe olması gerektiğini; kumarhane olmadan, özelliklerini bozmadan sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla yatırım cenneti olabileceğini söyledi.

Dün ilçe yapılan Lefke’yi ziyaret eden Başbakan Özgürgün, Lefke Spor Kulübü’nde bölge halkı ile bir araya geldi.

Özgürgün’e ziyaretinde Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, UBP Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuz Dursun ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Hüseyin Özgürgün, bölgedeki nüfusun azalması, okulların kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalması ve hastanenin durumunun iyileştirilmesinin mevcut yapı ile aşılmasının mümkün olmadığından, bölgenin ilçe yapılmasının gündeme getirildiğini söyledi.

Lefke’de geçici tedbirlerin yerine, merkez haline getirilmesi düşüncesini savunduğunu kaydeden Özgürgün,  Lefke halkı ve meclisten gelen destekle Lefke’ye merkez hakkının sorunsuz geri verildiğini belirtti.

Yasanın geçmesiyle Lefke’de hastane ve okulların ilçe ölçeğinde ve donanımında olacağını kaydeden Özgürgün, “Bu, Lefke’nin 42 yıllık duraksamasından gelişimine devam etmesi arasındaki adımdır” dedi.

“MAHKEMELER BİNASININ TADİLATINA BAŞLANACAK, LEFKE’YE İKİ YARGIÇ ATANACAK”

Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından Lefke’deki mahkemeler binasının yeniden tadilatına başlanacağını ve Lefke’ye iki yargıç atanacağını kaydeden Özgürgün, Cittaslow ağı üyesi olan Lefke’ye yatırımların cittaslow kriterlerine uygunluğunun aranmasının da şart olduğunu söyledi.

Güzelyurt- Lefke yolunun tamamlanmasıyla Havaalanı Lefke arasının 45 dakikaya düşeceğini, limanda da yatırıma gidilebileceğini belirten Özgürgün, “Lefke ilçesi özel bir ilçe olmalıdır, yani kumarhane olmamalıdır. Lefke’nin özelliklerini bozmadan, sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla birlikte yatırım cenneti olabilir” dedi. 

 “MADEN ARAMA İZNİ YOK”

Özgürgün, geçmişte yapılan maden çıkarma çalışmalarından dolayı çevre kirliliğinin halen temizlenemediği Lefke’de maden arama faaliyetine müsaade edilemeyeceğini söyledi.
 
“BELEDİYENİN GÜÇLENMESİ İÇİN DESTEK”

13 köy ve bucağın Lefke’ye bağlandığını kaydeden Özgürgün, belediyenin de güçlenmesi için destek verileceğini söyledi.

EVREN: “KIRSAL KESİM ARSACI İÇİN PARSELASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Kırsal kesim arazisi dağıtımı yönündeki bir soruya karşılık İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bölgede kırsal kesim dağıtımının en son 1989’da yapıldığını, Çamlıköy yolu üzerinde ve Aplıç bölgesine iki arazi ile ilgili parselasyon çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

DÜRÜST: “GÜZELYURT- LEFKE YOLU İNŞASINDA SIKINTILAR AŞILDI”

Kemal Dürüst, Başbakan Özgürgün’ün Lefke’nin ilçe olabilmesi için ortaya özel bir ilgi koyduğunu kaydetti.

Dürüst, Güzelyurt- Lefke yolu ile ilgili olarak ise, firmadan kaynaklanan sıkıntıların aşıldığını, çalışmaların iki çemberde yeniden başladığını ve hızlandırıldığını söyledi.

Gemikonağı- Çukurgalif yolunun keşfinin de yapıldığını kaydeden Dürüst, 1.5 milyon TL maliyeti olan bu yoldaki çalışmalarla birlikte, 2017’de Cengiz Topel Hastanesi bölgesindeki tehlikeli bir kavşakta da çalışmaların yapılacağını söyledi.

KAYA: “DEVLET- CİTTASLOW İLİŞKİSİ TAM OLARAK TESİS EDİLEMEDİ”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefkeliler açısından dün tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Başbakan’a ortaya koyduğu iradeden dolayı teşekkür eden Kaya, Lefke’nin ilçe yapılmasının ekonomik ve psikolojik gerekçeleri bulunduğunu da kaydetti.

Devlet- Cittaslow ilişkisinin tam olarak tesis edilemediğini kaydeden Kaya, cittaslow sayesinde ülkeye bir tanınmışlık geldiğini söyledi.

 Kaya, Lefke’nin çok büyük potansiyele sahip bir bölge olduğuna inandığını ifade etti.

PİLLİ: “İMAR PLANI HAZIRLANMALI”

UBP Milletvekili Ali Pilli ise, Lefke bölgesinin korunmasının çok önem arz ettiğini, bu amaçla imar planının bir an evvel hazırlanması gerektiğini söyledi.

Pilli, CMC tarafından işletilen maden ocağının turizme katkı koyma noktasına getirilebileceğini de kaydetti.

GÜNDÜZ: “DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇILMALI”

UBP Milletvekili Menteş Gündüz ise, LAÜ’de Denizcilik Fakültesi açılması ve Lefke bölgesine bir marina yapılmasının bölgeye büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
 
Gündüz, bölgede bazı yapılaşmaların Cittaslow tarafından doğru bulunmadığına da dikkat çekti.

CAHİTOĞLU: “TRİBÜNLERİN ÜSTÜ KAPATILACAK”

Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ise, Lefke 16 Ağustos Zafer Standında tribünlerin açık bölümünün üstünün 2017’de kapatılacağını söyledi.


Haber: İbrahim Diran

 

Bu haber toplam 12226 defa okunmuştur
Başbakan Özgürgün Lefke Ziyareti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans