Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalyoncunun Çekilmesiyle Yorgancıoğlu Başkan seçildi
05 Haziran 2011 Pazar Saat 20:02

Kalyoncunun Çekilmesiyle Yorgancıoğlu Başkan seçildi

Özkan Yorgancıoğlu, kendisinden sonra en çok oyu alan Ömer Kalyoncu’nun ikinci turda adaylıktan çekildiğini açıklaması üzerine, önce Kalyoncu sonra da Divan tarafından genel başkan ilan edildi.

CTP’nin 23. kurultayında başkanlık seçimi sonuçları saat 22.00 sıralarında açıklandı. Divan Başkanı Fatma Ekenoğlu, başkanlık sandığından 915 pusula çıktığını 5 oyun geçersiz olduğunu; adaylardan Kutlay Erk’in 37, Mehmet Çağlar’ın 240, Ömer Kalyoncu’nun 299 ve Özkan Yorgancıoğlu’nun 334 oy aldığını açıkladı.

Ekenoğlu, hiçbir aday 458 oya ulaşamadığı için en çok oy alan Yorgancıoğlu ve Kalyoncu’nun Salı günü yapılacak ikinci turda yarışacağını söyledi.

Ancak bu sırada divanın bulunduğu kürsüye giden Ömer Kalyoncu, daha önce “bir oy bile az alsam ikinci turdan çekilirim” sözünü tutarak adaylıktan çekildiğini açıkladı ve CTP’nin yeni Genel Başkanı olarak Yorgancıoğlu’nu kutladı. Kalyoncu’nun bu açıklamasının ardından Başkanlık Divanı da Yorgancıoğlu’nun başkanlığını ilan etti.

1970’te kurulan ve Kıbrıs Türk halkının yaşayan en eski siyasi partisi niteliğine sahip CTP’de bugünkü kurultayla genel başkanlık görevine seçilen Lefkoşa Milletvekili 57 yaşındaki Özkan Yorgancıoğlu, partinin Ahmet Mithat Berberoğlu, Özker Özgür, Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer’den sonraki 5. genel başkanı oldu.

Yorgancıoğlu, Kalyoncu’nun kararını basına değerlendirirken, diğer aday arkadaşlarıyla partiyi ileriye taşırken birlikte yürüyeceklerini söyledi.

Kendisine oy veren vermeyen tüm partililere teşekkür eden Özkan Yorgancıoğlu, kavgayı yürütmeyi görev bildiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, tüm partilileri kucaklama sözü vererek, büyük bir kavga yürüttüklerini, herkese de ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Ömer Kalyoncu ise, başarılı bir kurultay geçirdiklerini ve yeni genel başkanın seçildiğini belirterek, bundan sonra genel başkan ve organların vereceği doğrultuda göreve devam edeceklerini söyledi.

Kalyoncu, partinin ileriye gitmesi için gerekli çabayı ortaya koyacaklarını vurguladı.

Mehmet Çağlar, Özkan Yorgancıoğlu’nun partinin 5. genel başkanı seçildiğini belirterek, Yorgancıoğlu’nu kutladı ve hayırlı olmasını diledi.

Kutlay Erk, yeni başkan Yorgancıoğlu’nun etrafında partiyi ve Kıbrıslı Türkleri geleceğe taşımak için hep beraber çalışacaklarını söyledi. Erk, Yorgancıoğlu’na başarı diledi.

Başkanlık görevini devreden Ferdi Sabit Soyer de, Yorgancıoğlu’nu kutlayarak, diğer adayların gösterdiği demokratik eforu ve delegeleri kutladı. Soyer, CTP’nin başarısı için yola devam edeceklerini vurguladı.

Daha sonra 4 aday ve Ferdi Sabit Soyer birlikte kürsüye çıkarak delegeleri selamladı.

CTP-BG’nin yeni Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, kurultayda yaptığı teşekkür konuşmasında, verdikleri sözleri, yerine getireceklerini ve daha profesyonel çalışacaklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, kadınların ve gençlerin parti organlarında daha çok görev almasının sağlanacağını ifade eden Yorgancıoğlu, CTP’ye emek vermiş çok değerli insanlar bulunduğunu vurguladı.

Yorgancıoğlu, “Hepimizin amacı bir olduğuna göre önümüzdeki günlerde yürüyeceğimiz yolda bu arkadaşlarımız da bizlerle beraber olacaktır. Onların deneyimlerinden yararlanmak en büyük rehberimiz olacaktır. Çünkü yürüteceğimiz kavga çok büyüktür, el ele, kol kola gönül birliğiyle hareket etmek dışında seçeneğimiz yoktur” dedi.

Yorgancıoğlu partililere teşekkür ederek, yollarının açık olmasını diledi.

PARTİ MECLİSİ SAYIMI BAŞLADI

CTP-BG 23. Olağan Kurultayı’nda kısa bir aranın ardından divan daha sonra parti meclisi seçimi için kullanılan oyların sayımına başladı.

Bu haber toplam 1738 defa okunmuştur
Kalyoncunun Çekilmesiyle Yorgancıoğlu Başkan seçildi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans