Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünverdi, Sanayi odasını ziyaret etti
06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 09:16

Ünverdi, Sanayi odasını ziyaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Sosyal Sigortalar’da emeklilik yaşını kademeli olarak artırarak, 60’a çıkarmanın faydalı olacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, bugün Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ünverdi’ye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Nilgün Şefik, Bakanlık Müdürü Erman Yaylalı ve Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar eşlik etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi ziyarette yaptığı konuşmada, yeni Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasa tasarıları çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunmak, özellikle sosyal güvenlikle ilgili son düzenlemeyle ilgili görüşleri almaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Sanayiye dayalı bir üretime büyük önem veren bir hükümet olarak sanayicinin önünü açmak için teşvik ve desteğin önemine işaret eden Ünverdi, hem çalışanların hem de işverenlerin geleceğe güvenle bakmalarına çok önem verdiklerini belirtti. Ünverdi, “Hem çalışanın hem de işverenin geleceğe güvenle bakması ekonomiye de olumlu yansır” dedi.

Ünverdi, Sosyal Sigortalar’ın çok ciddi bir uçurumun kenarında olduğunu ve çok ciddi sıkıntılarla uğraştıklarını söyledi. Emekli maaşlarını ödeyebilmek için çok büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Ünverdi, bu konuda bazı tedbirler almak gerektiği konusunda herkesin hem fikir olduğunu belirtti.

EMEKLİLİK YAŞININ 60’A ÇIKARILMASI

Şerife Ünverdi, bütün dünya ülkelerinde benzeri sıkıntılardan dolayı emeklilik yaşının yükseltildiğine işaret ederek, “Geçmişte ülkemizde 50 yaşında emekli olunabiliyordu. Bu uygulama, o dönem için uygun olabilirdi. 50 yaş emekli olup oturmak için çok genç bir yaş” dedi.

Sosyal Sigortalar’da emeklilik yaşını kademeli olarak 60’a çıkarmanın çok faydalı olacağını kaydeden Ünverdi, bu konuda toplumun büyük kesiminden destek alacağına da emin olduğunu belirtti. Ünverdi, bu konudaki çalışmalarını, sivil toplum örgütleriyle görüş alışverişinde bulunarak hazırlayacaklarına işaret ederek, yasal düzenlemeleri uzlaşı kültürüne sadık kalarak hazırlamaya özen gösterdiklerini söyledi.

ÇIRALI: “EMEKLİLİK YAŞININ 60’A ÇIKARILMASINDA BİR SAKINCA GÖRMÜYORUZ”


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, Sosyal Sigortalar’ın geliriyle gideri arasındaki uçurumdan dolayı sürdürülebilir bir yapısı olmadığını belirterek, bazı tedbirlerin şart olduğunu belirtti.

Avrupa ülkelerinde 65 yaşından önce emekliliğin sözkonusu olmadığı göz önünde bulundurulduğunda emeklilik yaşının 60’a çıkarılmasında bir sakınca görmediklerini ve desteklediklerini kaydeden Çıralı, sigorta gelirlerinin artırılması için işverenlerin yükünü artırıcı tedbirlere karşı olduklarını söyledi.

Çıralı, mevcut prim oranlarının bile yüksek olduğuna ve işverenlerin ödemekte zorlandığına dikkat çekerek, “Gelirleri; primleri artırarak değil, kayıt dışı işgücü ile kayıt dışı iş vereni kayıt altına alarak artırabilirsiniz” dedi.

Bu haber toplam 1583 defa okunmuştur
Ünverdi, Sanayi odasını ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans