Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şehitlerin ardından Jetlerle yanıt
18 Ağustos 2011 Perşembe Saat 07:45

Şehitlerin ardından Jetlerle yanıt

Genelkurmayın açıklamasına göre Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe uçak saldırısı yapıldı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, dün akşam, Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesi'ndeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı gerçekleştirildiği belirtildi.


Açıklama şu şekilde:


"Terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir1.   17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir.2.   Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.3.   Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır.4.   İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.5.   Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak’ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye’ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir"


BİR İLK GERÇEKLEŞTİ


Türk ordusu ilk kez, ABD'nin Pakistan'daki El Kaide kamplarını bombalamada kullandığı 'ağır bombardıman' malzemelerini kullandı.
Bölge kaynaklarından edinilen bilgiye göre, örgütün ana kampının bulunduğu Kandil’deki çeşitli kamplara 15 savaş uçağı bomba yağdırdı. Kandil’e bağlı çeşitli kampları barındıran Boliliska, Enze, Balayan, Dola Şeyita, Dola Bedrana köyleri yakınlarına da yoğun bombardıman yapıldığı öğrenildi. PKK’nın 2 numaralı ismi Murat Karayılan’ın bulunduğu Kandil’deki Xinere ve Balayan bölgeleri de yoğun bombardıman altına tutuldu. Bombardıman sırasında “sığınak delen” bomba olarak bilinen lazer güdümlü buster bunker füzelerinin de kullanıldığı ve örgütün yeraltı kamplarının da hedef alındığı kaydedildi. Bölgeden gelen bilgilere göre, Türk savaş uçaklarının vurduğu yerler şöyle: Kandil’e bağlı Xinere, Zergele, Kuprileka, Hakurk, Duhok’un Amadiye ilçesine bağlı, Zap, Havaşin, Metina, Zaho yakınlarındaki Haftanin, Sidekan ilçesi çevresindeki bazı kamplar. Kaynaklar, geniş çaplı hava harekâtında ilk defa PKK’nın kamplarının büyük bir bölü-münün aynı anda vurulduğunu vurguladılar. (Meriç Tafolar / Milliyet)

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
Şehitlerin ardından Jetlerle yanıt Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans