Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ctp-Bg Pankartları değerlendirdi
03 Şubat 2011 Perşembe Saat 21:56

Ctp-Bg Pankartları değerlendirdi

“Toplumsal Varoluş Mitingi”nde açtığı bir pankart nedeniyle kendilerini “Genç Mücahitler Derneği” olarak adlandıran bir grubun Baraka Kültür Merkezi önünde açtığı küfürlü pankartın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Kadınlar üzerinden yapılan böylesi seviyesiz bir tavrı şiddetle kınadığını” kaydeden Soyer, “Değerleri kötüleyerek kendinizi yüceltemezsiniz” dedi.

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, katıldığı bir televizyon programda Sendikal Platform tarafından düzenlenen mitingi değerlendiren Soyer, her şeyden önce bu mitingle ortaya çıkan bir gerçek olduğunu ve bunu herkesin sağlıklı olarak düşünmesi gerektiğini söyledi.

“İktidar sahiplerinin uygulamakta oldukları ekonomik politikalara halk desteği olduğunu iddia ederek eleştirilere kulaklarını tıkadıklarını” savunan Soyer, mitingin Kıbrıs Türk halkının yapılanlara onay vermediğini, içine sindiremediğini ortaya çıkardığını kaydetti.

“İşin en önemli gerçeği, yalnız uygulanan modele değil, uygulanma biçimine, üslubuna, bunun arkasında yatan fırsatçı zihniyete ve bu topraklarda yaşayan insanların kimliğine, kişiliğine dönük olarak gerçekleşen bütün uygulamalara insanların içten içe karşıtlığı vardı. Bu, aleni ve açık bir şekilde bu mitingle ortaya çıktı” diyen Soyer, mitingin sadece hükümete ve bakanlarına değil, Güney Kıbrıs’a, Ankara’ya, Atina’ya, Brüksel’e ve New York’a da mesajlar verdiğini ifade etti.

Soyer  “Bu mesajın özü şudur. Kuzey Kıbrıs’ta bir halk yaşıyor. Bu görmezlikten gelinemez. Ya da görüp de ‘sonradan idare edelim’ diye yaklaştığınız ama hakkı olan noktayı bir şekliyle hala çeşitli siyasi stratejik küçük ya da büyük çıkarlar adına dikkate almadığınız bir halk yaşıyor burada. Bu halk kendini yeniden hatırlattı... Bence önemli olan sonuç budur. Bunu herkes dikkate almalıdır. Kimse bunun üzerinden değer tartışmasına dönmemelidir” dedi.

Mitingin ortaya çıkardığı bir başka gerçekliğin ise, “miting meydanında dedesi nenesi Kıbrıs’ın herhangi bir yerinde doğanla kendisi ya da annesi babası Anadolu’nun herhangi bir yerinde doğan insanların ortak demokratik taleplerle yan yana durmayı başarmaları olduğunu” kaydeden Soyer, “Güzellik budur. Çeşitli örgütlerin pankartları arasında ve pankartlarının arkasında korteji oluşturup o meydana gelen insanların bileşkesi buydu” şeklinde konuştu.

CTP - BG Genel Başkanı, Annan Planı döneminde de aynı duruşu sergileyen halkın, bunu bir kez daha kanıtladığını kaydetti.

Soyer, şimdi yeniden birtakım oyunlar oynanmaya başlandığını savunarak, buna hiç fırsat tanınmaması gerektiğini belirtti.

Bir kısım pankartlara dayanarak mitingin genel bütün yapısını buna endeksleyip karalamaya ve “bu miting Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Türk insanına karşı yapılmış bir harekettir, görün bunları” gibi bir kısım demagojilerle bu işi örtmeye çalışanlar olduğunu dile getiren Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu insanlar, bu memlekette yıllar boyu bunu yaptılar. Bugün Türkiye’ye karşı oluşan bu tepkilerin gerisinde bu insanların bu sakat, bu yanlış ve bu halkın hem ulusal hem de Türkiye sevgisi temelinde var olan duygularının üstünden yapılan siyaset vardır. Bunların bir bölümü, aynı zamanda her şeyin önüne bayrak çekmek ve bayrağın arkasına saklanarak iş yapmalarının yarattığı tepkilerdir. Ben bu insanlara olgunluğun burada olduğunu hatırlatmak isterim.”

PANKARTLAR

Yasemin Hareketi tarafından mitingde açılan pankarta da değinen Soyer, “Peki bu Yasemin Hareketi kim? Bunun sözcüsü şimdi Eroğlu’nun danışmanıdır. Bu hareket dedi mi sen Eroğlu danışmanısın seni reddettim? Onu alıp danışman yapan Eroğlu, bir şey söyledi mi? Kim kimi kandıracak. Biz küçük bir yeriz…” diye konuştu.

Küfürlü pankartı açan gençlerin kendilerini “Genç Mücahitler Derneği” diye adlandırdıklarını kaydeden Soyer, “ ‘Sen kimsin ki herkesin annesine laf söyleyeceksin? Kadınların üzerinden erkek hâkim bir kültürle bu memlekette terbiyesizce siyaset mi yapacaksın? Bu, başta ahlaki yönden yanlış. Hele annelere laf söylemek. Bir insan, bir görüşe karşı çıkabilir. Bunun anneyle ne ilgisi var? Bunu yapanların annesi yok mu?” diye sordu.

“İDEOLOJİK İSTİSMAR YAPILDI”

Kendilerine “Genç Mücahit” diyenlerin, bu hakkı nereden bulduklarını soran Soyer, “Sen nereden genç mücahitsin? Senin bu kavramı kullanmaya hiç hakkın yok. İdeolojik olarak da istismara hakkın yok. Bir örgütün önünde bunu yapmak çok yanlış. Bu, kavgaya davetiyedir” dedi.

CTP - BG Genel Başkanı Soyer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Zorluklar ne kadar büyük olsa da biz halkız, varlığız. Aklımız var yurdumuz var, insanız. Bu nedenle bu topraklarda bu sorunları aşacağız. Bunu herkes bilecek. Herkes bir değerdir. Değerlerin fikirlerine karşı mücadele edilir. Değerleri kötüleyerek kendi değerinizi yüceltemezsiniz.

Herkesi bu kültüre davet ediyorum, hele ne ulusal değerler üzerinden ne de barış ve çözüm değerleri üzerinden siyaset yapmasın.

Siyaseti kendi değeri üzerinden ve sorunlara çözüm düşüncesiyle yapmak gerekir.

Son sözüm, kadın üzerinden laf edenlerin tümünü kınıyor, protesto ediyorum ve kadınlara dönük bu hakaretamiz sözleri söyleyeni de, yazdıranları da şiddetle kınıyorum”.

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
Ctp-Bg Pankartları değerlendirdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans