Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu, Anavatan yetkilileri haklı tepkilerinde
05 Şubat 2011 Cumartesi Saat 21:29

Eroğlu, Anavatan yetkilileri haklı tepkilerinde

28 Ocak’ta yapılan mitingde yer alan bazı davranışlar, açılan pankartlar ve atılan bazı sloganların, hak arama ve uygar davranış sınırlarını aştığını ve hakarete varan boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, “Bunlar karşısınd

Eroğlu, ancak verilen tepkilerin bazılarının yanlış veya eksik bilgilendirmeden kaynaklandığının açık olduğunu vurgulayarak, kullanılan bazı ifadelerin on yıllardır adada ulusal var oluş mücadelesi veren Kıbrıs Türk halkını üzdüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu olayların her ne kadar azınlık bir grup tarafından yapılıyor olsa da, Anavatan Türkiye’yi hedef alan eylem ve ifadelerin kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, Anavatan Türkiye ile ilişkilerin güçlü kalmasının; Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir uzlaşıya varmak açısından elzem olduğunu, aksi takdirde, karşı tarafın içteki sorunları masada bir zaaf olarak algılayıp bunu istismar etmeye ve bundan yararlanmaya kalkışacağını ifade etti.

DEVLETİN GELECEĞİ AÇISINDAN KAYGI VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bugün yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde içte yer alan bazı gelişmelerin, ulusal Kıbrıs davasının savunulması ve devletin geleceği açısından kaygı verici boyutlara ulaştığını kaydetti.

Söz konusu gelişmelerin, Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğini olduğu kadar, Anavatan Türkiye ile olan ilişkileri de doğrudan etkilediğini belirten Eroğlu, Cumhurbaşkanı olarak bu olaylarla ilgili görüş ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmayı uygun ve gerekli gördüğünü vurguladı.

Eroğlu, daha önce yaptığı açıklamada bir yandan halk kitlelerinin ifade özgürlüklerini kullanarak tepkilerini meydanlara taşımalarının demokratik bir hak olduğunu teslim ederken, diğer yandan da bu tepkinin bir hak arama noktasını aşarak siyasi boyut kazanmasının yanlışlığına işaret ettiğini anımsatarak, dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin zorunlu kıldığı bazı tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

HAK ARAMA BAŞKA NEZAKET SINIRLARINI AŞMAK BAŞKA

Her halükarda, gösterilen tepkilerin makul ölçüleri aşmaması ve Anavatan Türkiye ile olan ilişkilere zarar vermemesi gerektiğine özellikle vurgu yapan Eroğlu, “Hak aramak başkadır, garantörümüz ve Anavatanımız Türkiye’ye karşı her türlü nezaket sınırını aşan ve gerçeklerle bağdaşmayan tavırlar sergilemek yine başkadır. Her ne kadar azınlık bir grup tarafından yapılıyor olsa da, Anavatan Türkiye’yi hedef alan eylem ve ifadeler kabul edilemez. Bu tür söylemler, gerek ilişkilerimize gerekse bugüne kadar savunduğumuz ulusal değerlere ve vermekte olduğumuz varoluş mücadelesine ters düşmekte, zarar vermektedir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

HAKARETE VARAN BOYUTLARA ULAŞTI

“Üzülerek ifade etmek isterim ki yapılan gösteriler esnasında yer alan bazı davranışlar, açılan pankartlar ve atılan bazı sloganlar, hak arama ve uygar davranış sınırlarını aşmış, hakarete varan boyutlara ulaşmıştır.

HAKLI TEPKİLER İÇİNE GİRMELERİ DOĞAL

Bunlar karşısında Anavatan Türkiye yetkililerinin haklı bazı tepkiler içine girmesini doğal karşılamak lazımdır. Ancak, verilen tepkilerin bazılarının yanlış veya eksik bilgilendirmeden kaynaklandığı  açıktır. Kullanılan bazı ifadeler ise, on yıllardır Ada’da ulusal varoluş mücadelesi veren  halkımızı üzmüştür.

Sayın Başbakan Erdoğan’a 24 Ocak’ta bu konudaki düşünce ve endişelerimi bir mektupla iletmiştim. Anavatan yetkilileri ile iletişim ve istişare içinde olmaya devam edeceğim.

TÜRKİYE’YLE GÜÇLÜ İLİŞKİLER YAŞAMSAL

Anavatan Türkiye ile ilişkilerin güçlü kalması, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir uzlaşıya varmak açısından da elzemdir. Aksi takdirde, karşı taraf, içteki sorunlarımızı masada bir zaaf olarak algılayıp bunu istismar etmeye, bundan yararlanmaya kalkışacaktır. Nitekim bunun somut işaretlerini görmekteyiz.

Bu kritik dönemde, Kıbrıs Türk halkı olarak, yaşamsal haklarımıza zarar vermeyecek şekilde hareket etmemiz şarttır. Bizi bu günlere getiren, birlik ve beraberliğimizle Anavatan Türkiye ile olan sağlıklı ilişkilerimiz olmuştur. Herkesi bu ilişkilerin yaşamsallığının bilinci içinde hareket etmeye davet ediyorum.”

Bu haber toplam 1607 defa okunmuştur
Eroğlu, Anavatan yetkilileri haklı tepkilerinde Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans