Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşilırmak Kapısında geçiş sorunu
05 Şubat 2011 Cumartesi Saat 22:39

Yeşilırmak Kapısında geçiş sorunu

Asker ailelerinin bu sabah Erenköy’e giderken Rum barikatında yaşadıkları geçiş sorunu KKTC makamlarının girişimleri ve Rum Yönetimi’nin geçiş izni vermesiyle giderildi. Erenköy’e giden konvoy, geçiş mutabakatına aykırı olarak yak

Kara yoluyla Erenköy’e gidilmesi amacıyla bugün Erenköy’de görev yapan askerlerin ailelerini ve ikmal malzemelerini taşıyan 4 araçlık konvoya Rum tarafında engel çıkarıldı.

Erenköy’e ikmal malzemesi ile içlerinde yaşlı ve çocukların da bulunduğu asker ailelerini taşıyan konvoy, saat 10.00’da BM Barış Gücü eskortluğunda Yeşilırmak Kara Sınır Kapısı’ndan geçti, ancak Rum yetkililer tarafından geçiş mutabakatına aykırı olarak Rum polis barikatında 3 saat 20 dakika bekletildi.

Sorun, KKTC devlet yetkililerinin ilgili makamlar nezdindeki girişimleri sonucunda Rum Yönetimi yetkilileri tarafından konvoyun geçişine saat 13.20’de izin verilmesiyle giderildi.

Konvoy, 14 Ekim 2010 tarihinde karşılıklı olarak geçişlere açılan Yeşilırmak Kara Sınır Kapısı’ndan, Türk ve Rum liderler tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde üzerinde mutabık kalınan anlaşmaya uygun olarak kara yolu ile Erenköy’e gidiyordu.

Bu haber toplam 1651 defa okunmuştur
Yeşilırmak Kapısında geçiş sorunu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans