Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu, Erdoğan a Kktc için yüklendi
05 Şubat 2011 Cumartesi Saat 22:51

Kılıçdaroğlu, Erdoğan a Kktc için yüklendi

Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğanın KKTC ile ilgili olarak yaptığı son açıklamaları “son derece talihsiz” olarak değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, bugün bulunduğu Münih'te Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, söz konusu açıklamalar hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine, “sayın Başbakan, KKTC ile ilgili olarak gerçekten de son derece talihsiz açıklamalar yapmıştır. Öyle anlaşılıyor ki, yine cama bakmadan konuştu. Bir Başbakanın bir ülkedeki yurttaşlara yapılan ekonomik yardımların karşılığı olarak ‘besleme’ sözcüğünü kullanması çok ayıp, gerçekten ayıp. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmaz” dedi.

Türkiye'nin KKTC ile ilgili olarak bir bedel ödemiş ülke olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Onların hakları ve çıkarlarını savunmuş bir ülkeyiz. Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu biliyoruz. Uluslararası alanda onların haklarını savunuyoruz. Şimdi 'Siz konuşmayın, size yaptığımız yardımların karşılığı siz bize bir biat edeceksiniz, hatta hiçbir eylemde bile bulunmayacaksınız' demek, bunu söylemek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yakışmaz. Bu doğru değildir. Bakalım Sayın Başbakanın bu sözlerini kim düzeltecek. Büyük bir ihtimalle Sayın Dışişleri Bakanının düzeltmesi gerekiyor. Nitekim Mısır konusunda yaptığı açıklamaları, kısmen düzeltmiş" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın dış politikayla ilgili olarak yaptığı son açıklamalarının Türkiye'nin çıkarlarıyla bağdaşmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bunlardan birisi Mısır hükümetini doğrudan hedef alıp onları eleştirmesi. İkincisi ise KKTC'deki yurttaşlara besleme sözcüğünü kullanması. Hüsnü Mübarek'in bizim dış politikamızda önemli yeri var. Suriye ile bir dönem çatışma noktasına gelmiştik ve o dönemde Hüsnü Mübarek'i davet ettik, o da Ankara'ya inip bazı görüşmeler yaptıktan sonra Suriye'ye gidip bizim taleplerimizi aktarmıştı" dedi.

Mısır'da doğal olarak demokrasinin gelmesini istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bol partili rejimin gelmesini isteriz. Saygın demokratik kurumların oluşmasını isteriz. Sayın Papandreu atlayıp Mısır'a gidecek. Gönül isterdi ki oraya giden ilk başbakan Sayın Erdoğan olsun. Oradaki halkın taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini Başbakanımız talep etsin. Ama bunun medya aracılığıyla değil, oradaki yöneticileri eleştirerek değil, saygın bir devletin konumuna uygun bir pozisyonla Mısır'a iletilmesi lazım. Bu yapılmadı" şeklinde görüş belirtti.

Bu haber toplam 14798 defa okunmuştur
Kılıçdaroğlu, Erdoğan a Kktc için yüklendi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans