Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal ağlar diktatör deviriyor
06 Şubat 2011 Pazar Saat 16:34

Sosyal ağlar diktatör deviriyor

Devlet yetkililerinin gözünde provokatör, kullanıcıların gözünde ise özgürlüğün sembolü olan Twitter ve Facebook Kuzey Afrikadaki ayaklanmalarda etkin rol oynadı.

HALK SOSYAL AĞLARDA ÖRGÜTLENDİ

Bilgisayar korsanları (Hacker) internet şebekesinin açıklarını ve alternatif yolları kullanarak muhalefetin sosyal ağlarda örgütlenmesini sağladı. Mısır, Tunus ve Yemen'de Ocak ayının son haftasında Twitter mesajları 10 kat arttı. Mısır ve Tunus halkı sokaklara döküldü. İki kişinin bir araya gelip 30 yıllık diktatörleri eleştirmeye korktuğu ülkelerde Facebook ve Twitter üzerinden örgütlenen halk, meydanları doldurdu. İnternet kullanım oranları dünya ortalamasının altında olan ülkelerde bile sosyal ağlar etkili oldu. Mısır'da muhalefet lideri Muhammed El Baradey ilk günden itibaren kalabalıkların nabzını Twitter mesajlarıyla tutuyor. Facebook'ta Mübarek'i destekleyen grupların dışında, sosyal ağı daha etkin muhalif gruplar daha çok ilgi çekiyor. Tunus, Mısır, Yemen, Ürdün ve Suriye gibi ülkelerde aslında internet kullanım oranı yüzde 20'nin yani dünya ortalaması olan yüzde 28'in altında. Facebook'ta oluşturulan gruplar ve Twitter mesajları kesilen cep telefonu konuşmalarının ve SMS'lerin yerini alıyor.

POSTA DEĞİL MESAJ

Dünyada da insanlar e-posta göndermek yerine Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda iletişim kurmayı tercih ediyor. Pek çok kullanıcı eklediği arkadaş veya takip eden insan sayısını sosyal statünün bir parçası olarak algılıyor. Gerçekte olmadığı kadar cesur yorumlar yapıyor.

TWITTER MESAJLARI SOKAĞA TAŞIDI

İnternet dünyasının kısa mesaj servisi olarak adlandırılan Twitter, 140 karakterle sınırlanan mesajlardan oluşuyor. Twitter hesabından takipçilerine ücretsiz mesaj gönderme olanağı sunuluyor. Dünyada 175 milyon kayıtlı kullanıcının olduğu Twitter'da hergün her gün 95 milyon, her saniye 640 mesaj (Tweets) gönderiliyor.

Bu haber toplam 11386 defa okunmuştur
Sosyal ağlar diktatör deviriyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans