Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ITUC Temsilcileri Türk-İş i ziyaret etti
07 Şubat 2011 Pazartesi Saat 12:24

ITUC Temsilcileri Türk-İş i ziyaret etti

Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC) temsilcileri, Türk İşçi Sendikaları Federasyonu’nu (Türk-Sen) ziyaret etti ve Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile görüştü.

Arslan Bıçaklı görüşmede yaptığı konuşmada, ITUC’la ilişkilerinin doruk noktada olduğunu, görüşmede KKTC’deki çalışma hayatındaki sorunları ve iki örgüt arasıdaki ilişkilerin geliştirilmesini ele alacaklarını ifade etti. Bıçaklı, 2010’daki eğitim programlarını değerlendirip 2011 için eğitim programlarını konuşacaklarını da söyledi.

Bıçaklı, Türk-Sen’in ITUC’a KKTC’de üye olan tek sendika olmanın yanında Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (ETUC) da üyeliği olduğunu belirtti.

ITUC Avrupa Bölge Konseyi İdare Sekreteri Grigor Gradev ise “ITUC ve ETUC buradaki işçi sendikalarının taleplerini destekliyor” dedi.

GRADEV: “MİTİNGDEKİ TALEPLER AVRUPA VE DÜNYA İÇİNDE DE KRİTİK TALEPLERDİR”

KKTC’de 28 Ocak’ta yer alan mitinge değinen Gradev, “Mitingdeki talepler sadece KKTC’de değil tüm Avrupa ve dünya içinde de kritik olan taleplerdir” dedi.

“KRİZDEN ÇIKMANIN YOLU İŞ İMKÂNLARI YARATMA VE İYİ BİR SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ”

ITUC ve ETUC’un ekonomik krizden kurtulmak için tavsiyelerinin ekonomiyi stabilize etmeye yönelik olduğunu kaydeden Gradev, “Sadece maaşlardan kesinti yapmak veya dondurmak ve hakları geri götürmek gibi ekonomik tedbirler alınmakla olmaz. Ekonomiyi hareketlendirecek iş olanağı yaratmak ve iyi bir sosyal güvenlik sistemi ülkeleri ekonomik krizden çıkaracak enstrümanlardır” dedi.

Ekonomik krizden çıkmak üzere olan ülkelerin güçlü sosyal güvenlik sitemi ve iş imkânı yaratan İskandinav ülkeleri ve Almanya olduğunu kaydeden Gradev, “Bu sosyal politikalara, iş imkânları ve iyi ücret verilmesine önem göstermenin ekonomik krizden kurtulmanın anahtarı olduğunun göstergesidir” dedi.

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın sendikalarla gerçekleştirdiği yıllık toplantıda ekonomik krizden kurtulması sürecinde en büyük endişelerinin işsizlik oranının düşmemesi olduğunu beyan ettiklerine işaret eden Gradev, “Şimdi herkes iş imkânı ve sosyal gelişimi ekonomik krizden kurtuluş için kilit gösterge olarak gösteriyor. Bu bizim de siyasetimizdir” dedi.

Gradev, Türk-Sen ile işbirliklerinin ve Türk-Sen’e desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Bu haber toplam 1879 defa okunmuştur
ITUC Temsilcileri Türk-İş i ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans