Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomik Örgüt, Maliye Bakanı Tatar ı ziyaret etti
07 Şubat 2011 Pazartesi Saat 13:19

Ekonomik Örgüt, Maliye Bakanı Tatar ı ziyaret etti

Metin Şadi başkanlığındaki Ekonomik Örgütler Platformu, son alınan ekonomik tedbirlerle ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Maliye Bakanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Platform Başkanı Metin Şadi, ekonomik tedbirlerin uygulanmasını desteklediklerini, ancak uygulanırken tutarsızlıklar ve yanlışlıkların düzeltilip bir fikir birliğine ulaşılması gerektiği görüşünde olduklarını söyledi.

Paketin yeniden revize edilmesi için Tatar’a öneride bulunan Şadi, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın kendilerine ekonomik paketi anlatacağını belirttiğini ve bu anlatım sırasında bazı konuların revize edilebileceğini kaydetti.

Genel olarak ekonominin düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Şadi, Tatar’ın paket konusundaki duruşunu aynen devam ettirmesini istedi. Şadi ekonomik paketle ilgili daha geniş bir konsensüs sağlanması için örgütlerle bir değerlendirme toplantısı yapılmasını da önerdi.

“ERDOĞAN’IN ÖFKESİNE VE TEPKİSİNE LAYIK DEĞİLİZ”

Sendikal Platform’un eylemi sırasında küçük bir radikal grubun yaptığı gösterinin ve bilinen tavırlarının ardından TC Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın gösterdiği öfke ve tepkiye layık olmadıklarını dile getiren Şadi, Erdoğan’ın söylediklerinin kendilerini çok üzdüğünü belirtti.

ÇERKEZ

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde diyalogun çok önemli olduğunu ifade ederek, diyaloga emek tarafının da bir şekilde dahil edilmesi gerektiğini söyledi, “Aynı gemideyiz ve üç paydaşın beraber hareket ederek bulacağı çözümler ancak sürdürülebilir olur” dedi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da zaman zaman bazı dalgalanmalar olabileceğini, ancak Kıbrıs Türk halkının sağduyulu olduğunu ve soğukkanlılıkla bu günlerin atlatılabileceğini, ülkenin menfaat ve ihtiyaçlarının o noktada olduğunu söyledi. Her zaman uzlaşıdan yana olduklarını ve meselelerin diyalogla çözülebileceğine inandıklarını ifade eden Tatar, tüm ilgili tarafların bir araya geleceği bir toplantının yararlı olacağını, hükümetin bu yönde girişimde bulunacağını ifade etti.

Hükümetin zaman zaman bazı ürünleri korumak adına piyasada bazı tedbirler aldığını dile getiren Tatar, bunları minimumda tutarak turizm, eğitim ve bunlara bağlı olarak ticaretin gelişmesi için, Güney’deki fiyatları da dikkate alarak ekonomik aklı önde tutarak kararlar aldıklarını anlattı.

Ülkenin önünü açmak için kararlar aldıklarını dile getiren Tatar, önemli olanın ülkedeki güven ve istikrarın devamı olduğunu kaydetti.

Bütçe açıklarının yanında bazı önemli kurum ve kuruluşların büyük borçlar içerisinde olduğunu, bu borçların yüksek faizle finanse edildiğini dile getiren Tatar, “yapısal bozukluklar” adı altındaki meselelerin köklü çözümler gerektirdiğini belirtti.

Çeşitli sivil toplum örgütleri ile diyalogun her zaman devam etmesi gerektiğini dile getiren Tatar, hükümetin halkla paylaşarak ve halka anlatarak kararlar alması gerektiğinin de altını çizdi. Son zamanlarda kararları halka anlatmakla ilgili sıkıntılar olduğunun görüldüğünü ve bu hususta aldıkları mesajın, gelişmeleri halka daha fazla anlatmaları yönünde olduğunu dile getiren Tatar, kendilerine katkı koyacak düşünürler, yazar ve aydınlarla da topluma aktarım açısından, düşünceleri paylaşmaları gerektiğini söyledi.

Basına da görevler düştüğünü dile getiren Tatar, basının siyaset yapmaması, olayları gözlemleyip halkla paylaşması ve halkı aydınlatması gerektiğini belirtti.

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur
Ekonomik Örgüt, Maliye Bakanı Tatar ı ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans