Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sendikalar Platformundan Erdoğan a mektup
07 Şubat 2011 Pazartesi Saat 17:07

Sendikalar Platformundan Erdoğan a mektup

Sendikal Platform, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere hazırladığı mektubu TC Lefkoşa Büyükelçiliği yetkililerine vermek amacıyla bugün büyükelçilik önüne gitti.

Platform temsilcileri, polisin aldığı önlemler nedeniyle TC Lefkoşa Büyükelçiliği binasına giremeyince, Büyükelçilikten bir yetkilinin mektubu almasını talep ettiklerini, ancak buna da yanıt alamadıklarını, dolayısıyla mektubu iletemediklerini belirttiler.

Sendikal Platform temsilcilerinin daha önce yapacaklarını açıkladıkları eylem dolayısıyla Polis TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde geniş güvenlik önlemleri aldı. Sendikacılar, Büyükelçilik yakınlarında sadece mektup ileteceklerini ve eylem yapmayacaklarını söylediler. Polisin sendikacılara Büyükelçiliğe giriş izni vermemesi üzerine, sendikacılar Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmek üzere hazırlanan mektubu elçilikten bir yetkilinin gelip almasını istedi.

İşte O Mektup

Sendikal Platform’un, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığı mektupta; her halkın kendi kendini yönetme ve yaşadığı coğrafyada bağımsız ve özgür yaşama hakkı olduğu kaydedilerek, “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesini gasp etmeye çalışanlara” bunu yeniden hatırlatma gereği duyulduğu belirtildi.

Mektupta, bir halkın en doğal demokratik hakkını kullanarak meydanları doldurması ve Türkiye’den dayatıldığı iddia edilen ekonomik ve siyasal paket ve önlemleri protesto etmesini Erdoğan’ın içine sindiremediği öne sürüldü.

Mektupta, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hem KKTC’deki hükümeti hem de meydanları dolduran on binlerce insanı suçladığı savunuldu.

Her halkın kendi kendini yönetme ve yaşadığı coğrafyada bağımsız ve özgür yaşama hakkı olduğu, kaydedilen mektupta, AKP’nin ve Erdoğan’ın, Türkiye Başbakanı olarak, Kırgızistan’da yaptığı açıklamaların, Kıbrıslı Türkleri ne olarak gördüklerini net bir ifade ile ortaya çıkardığı öne sürülerek, “Artık, Kıbrıslı Türkler’in 2004 yılındaki referandumda kullandığı ‘evet’’in arkasına saklanmaktan vazgeçmelisiniz” denildi.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Garanti ve İttifak Anlaşmaları’nın kendisine verdiği yetkiyle, 1974’de Kıbrıs’a askerin, müdahalede bulunan dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in deyişiyle, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal nizamını yeniden tesis etmeye ve sadece Kıbrıslı Türklere değil Kıbrıslı Rumlara da barış getirmeye geldiği” kaydedilerek, “Bunu yeniden hatırlatmak isteriz” denilen mektupta, “AKP’nin cami, külliye ve dini propaganda ile Kıbrıslı Türkler’in kültürel ve sosyal anlamda erozyona uğratılması, emekçi yığınlarının yoksullaştırılması ve kendi ülkelerinden göç etmeleri politikasını sürdürmekte olduğu” iddia edildi.

Erdoğan’ın, en düşük memur ücretinin bin 540 TL olduğu KKTC’de “en düşük maaş 10 bin liradır” gibi asılsız ve yanıltıcı bir söylemle konuşmasının kabul edilemez olduğu görüşünün  kaydedildiği mektupta, “Siz, Ortadoğu’da ABD’nin çıkarlarına göre açıklama yaparken, Mısır devlet başkanına mitingleri kastederek ‘sokağın sesini dinle, halka saygı duy’ çağrısı yaptınız. Ancak, sıra size geldiğinde onbinlerce kişinin katıldığı mitinge ve sokağa yansıyan iradeye hiç saygı göstermeyerek utanmazlık olarak lanse ettiniz” iddiasında bulunuldu.

Sendikal Platform olarak KKTC’de yaşayan bir halk olarak AKP’nin politikalarına fırsat verilmeyeceği ve geri adım atılmayacağı kaydedilen mektubun sonunda, “Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz…” denildi.

BEL - SEN’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Sendikal Platform içinde yer almayan Bel - Sen’in Başkanı Fikret Keleş yaptığı yazılı açıklamada, bugün TC Büyükelçiliği önünde yapılan “eylemde” Bel - Sen’in de yer alacağının duyurulduğunu, ancak sendikalarının böyle bir “eylemde” yer almadığını açıklama ihtiyacı duyduklarını bildirdi.

Bu haber toplam 1711 defa okunmuştur
Sendikalar Platformundan Erdoğan a mektup Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans