Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nareci Üreticleri hükümete süre tanıdı
08 Şubat 2011 Salı Saat 19:29

Nareci Üreticleri hükümete süre tanıdı

Kıbrıs Türk Narenciye İhracatçılar Birliği (KTNİB) Başkanı Gökhan Saraç, narenciye ihracatına uygulanan yüzde 5 katma değer vergisi (KDV) düzenlenmesinin 28 Şubat’a kadar kaldırılmadığı takdirde eyleme gidileceği uyarısında bulu

KTNİB Başkanı Gökhan Saraç Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda yaptığı basın açıklamasında, hükümete diyalog çağrısında bulundu ve işletmelerin KDV borçlarını ödemesi gereken 28 Şubat’a kadar KDV düzenlemesinin kaldırılmasını istediklerini, aksi takdirde eyleme gideceklerini belirtti.

1 Ocak 2011’da hayata geçen söz konusu KDV düzenlemesinin ihracatta girdi maliyetlerini artırdığını belirten Saraç, “İhracatçının sermayesinin tonda kuruş toplamda ise yaklaşık 4 milyon TL’sini bloke etmek demektir. İhracatçının böyle bir toplu sermayesi yok” dedi.

Saraç, Başbakan, Maliye Bakanı ve Tarım ve doğal Kaynaklar Bakanı tarafından söz konusu KDV düzenlemesinin sıfırlanacağı sözü almasına rağmen hiçbir düzenleme yapılmadığını da iddia etti.

“Ticaret hiçbir şekilde durmaz bir yerden başka bir yere kayar ve biz de bu pazarı kaybederiz” uyarısında bulunan Saraç, hiçbir ülkede ihracattan katma değer vergisi alınmadığını savundu.

Saraç, Ekonomi ve Enerji Bakanı görüşmek için istedikleri randevuya bir yanıt alamadıklarını iddia etti.

TAVAN FİYATI DİYE BİR ŞEY YOK

Narenciye sektöründe sorunlarının kar topu gibi büyüdüğünü ileri süren Saraç, Cypfruvex’in narenciye tavan fiyatı açıklamasını da eleştirdi ve “Hiçbir şekilde tavan fiyatı diye bir açıklama serbest piyasada yoktur. Sadece taban fiyatı yani sıkmalık portakal fiyatı açıklanmalıdır” dedi.

Narenciye fiyatlarında dengenin kaliteli ürün üzerinden sağlanmadığını, sıkmalık ürün üzerinden belirlendiğini belirten Gökhan Saraç, sıkmalık valenciya portakalı için fiyatın belirlenmediğini savundu.

Saraç, Cypfruvex’in İhracatçılar Birliğinden istifa ettiğini bunun da manidar olduğunu söyledi.

Sanayi Odası ile ticaret Odasının hükümetin genel olarak KDV düzenlemesi konusunda ters düşmesine işaret eden Saraç, ithalatçılara Güney Kıbrıs ile kapılar açılmadan fahiş fiyatlara ürün satmak ve bugün ise tüm fiyatları aşağı indirme çabası içerisine girmekle suçladı.

Saraç, “Hep birlikte sermayeyi büyülterek üretip ve dış pazarlara nasıl satılabileceğinin hesaplarını yapmalıyız” dedi.

Ülkede üretimi arttırmak için gerek devlet gerekse sektörle birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade eden Saraç, “Sanayi Odasının oluşturmayı düşündüğü ekonomik üretim platformuna tam destek vermekteyiz” dedi.

Bu haber toplam 1922 defa okunmuştur
Nareci Üreticleri hükümete süre tanıdı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans