Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef 5 Yıl İçinde 60 Bin Öğrenci
14 Aralık 2011 Çarşamba Saat 12:26

Hedef 5 Yıl İçinde 60 Bin Öğrenci

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, üniversitelere yurtdışından gelecek öğrenci sayısını 5 yıl içinde 60 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Dürüst, bu sabah bakanlıkta bir basın toplantısı düzenleyerek, yüksek öğrenimdeki son gelişmeler ve hedefleri hakkında bilgi aktardı.


Dürüst, bakanlık bürokratlarının da katıldığı toplantıda, KKTC’yi ileriye götürecek 60 bin öğrenci hedefini sadece kendilerinin değil, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, Başbakan İrsen Küçük’ün de koyduğunu, bunun bir devlet politikası olduğunu söyledi.


Geçtiğimiz yıl 44 bin olan öğrenci sayısının bu yıl 47 bine yükseldiğini ve bunun bile üniversitelere büyük bir rahatlama getirdiğini belirten Dürüst, amaçlarının bu rakamı kademe kademe yükselterek 5 yıl içinde 60 bine ulaştırmak olduğunu vurguladı.


Dürüst, Türkiye’nin öğrenci açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, kendileri çalışmalarını sürdürürken, öğrenci sayısının artması için yoğun çaba gösteren üniversitelere teşekkür etti.


“İİT FORUMU BİR İLK”


Üniversitelerin manevi ve maddi olarak tanıtım amacıyla çalıştığını ve ciddi fonlar ayırdıklarını kaydeden Bakan Dürüst, kendilerinin de bu yıl önemli adımlar attıklarını ve İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin tümünün eğitim bakanları veya yardımcılarıyla KKTC’de düzenlenen yüksek öğrenim konulu foruma katıldıklarına işaret etti.


Bu forumun düzenlenmesinde Cidde’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin etkili olduğunu söyleyen Dürüst, konuya büyük katkı koyan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve bakanlık personeline teşekkür etti.


Tüm İslam ülkelerinin temsilcilerinin KKTC’ye gelerek kendileriyle çalışmalar yaptığını ifade eden Dürüst, gerek kendi temasları, gerekse anlaşma ve protokoller yoluyla İslam ülkelerine sağlanan burslarla önümüzdeki yıl öğrenci sayısında ciddi artış olacağını belirtti.


“KKTC’Yİ TANIMAYANLAR ÜNİVERSİTELERİ TANIYOR”


“KKTC’yi siyaseten tanımayan ülkelerin, üniversiteleri tanımasının ülkenin zenginliği olacağını” belirten Dürüst, ticari ve ekonomik olarak, İslam ülkeleri temsilcilerinin katılımıyla KKTC’de gerçekleştirilecek bir toplantı yapılacağını da açıkladı.


KKTC üniversitelerine ve kalitelerine güvendiklerini söyleyen Dürüst, üniversitelerin tüm dünyada geçerli denkliklerinin bulunduğunu dile getirdi.


GAÜ, LAÜ ve UKÜ gibi üniversitelerin İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülkelerin bazılarıyla protokoller imzaladıklarını, burslar verdiklerini anlatan Bakan Dürüst, bunların arasında Irak, Mozambik ve Uganda olduğunu söyledi.


Dürüst, İİT’de 57 üye ülke bulunduğunu, ilk aşamada bunlardan binlerce öğrenci beklenmediğini ama her ülkeden 30-40 öğrencinin bile gelmesinin olumlu bir rakam olacağını ifade etti. Bakan, önümüzdeki  2-3 yılda İslam ülkelerinden gelecek öğrenci sayısında ciddi artış beklediklerini, bunun ileriye yönelik bir yatırım olduğunu belirtti.


Halkın üniversitelere sahip çıkmasını, olumsuz hal ve tavırlar içine girmemesini isteyen Dürüst, ilk kez KKTC’yi tanımayan 57 ülkenin Bakan ve Bakan Yardımcısının ülkeye geldiğini, KKTC’nin eğitim adası olacağını söyledi. Dürüst, “KKTC üniversitelerinin kalitesini tartıştırmaz, sahip çıkarız” dedi.

Bu haber toplam 11639 defa okunmuştur
Hedef 5 Yıl İçinde 60 Bin Öğrenci Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans