Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Benzinciler birliği olağanüstü kurula gidiyor
10 Şubat 2011 Perşembe Saat 15:47

Benzinciler birliği olağanüstü kurula gidiyor

Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Yönetim Kurulu, 17 Şubat Perşembe günü olağanüstü genel kurula gitmeyi planladığını bildirdi.

Tüm bilgileri değerlendiren benzinciler, akaryakıt sektörünü boğan sıkıntıların ivedi olarak giderilmemesi halinde greve gidebileceklerini kaydetti.

Açıklamada, “Temmuz 2010’dan itibaren benzincilerin yüzdelik olan kar payını sabit bir değere dönüştüren ve yüzde 23 düşüren hükümetin, aynı dönemde akaryakıt üzerindeki gelir ve vergileri maksimize ettiği” kaydedildi.

“Ülkedeki benzinciler, Temmuz 2010 tarihinden bu güne % 35 artan yakıt fiyatlarından dolayı ciddi bir sermaye artırma gerekliliği içerisine girdi. Aynı dönemde buna bağlı olarak sabitlenen kar payı ile benzincilerin karlılığı % 25 oranında bir kayba uğradı” denilen açıklamada, “Güney Kıbrıs ve Türkiye deki benzincilerin yapılanması, serbest pazar şartları, rekabet koşulları ve satış potansiyelleri, Kuzey Kıbrıs ile mukayese edilemez bir boyuttadır. Bunlara rağmen bu ülkelerdeki kar payları KKTC den çok yüksek durumdadır” ifadelerine yer verildi.

EKONOMİ BAKANI ATUN'LA GÖRÜŞME

Açıklamada, konu hakkında bugün Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’la bir görüşme yapıldığı ve benzincilerin “yüzdelik kavramına” geri dönülmesi talebinin iletildiği kaydedildi.

Açıklamada, “İlgili Bakan bu konuda çalışma yapmak için bir hafta süre istedi” denildi.

Bu haber toplam 11134 defa okunmuştur
Benzinciler birliği olağanüstü kurula gidiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans