Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk Yüzme Havuzu açılıyor
10 Şubat 2011 Perşembe Saat 16:22

Atatürk Yüzme Havuzu açılıyor

Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi’nde inşa edilen Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu, düzenlenen törenle açıldı.

Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil, Maliye Ersin Tatar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları, davetliler ile vatandaşların katıldığı tören, saat 16.00’da gerçekleştirildi.

Açılış etkinliğinde, konuşmaların ve açılışın ardından folklor gösterisi ve “Su Sporları Federasyonu 1. Ferdi Yüzme Yarışı” da yapıldı.

3 kategoride 105 sporcunun katılımıyla yapılan “1. Ferdi Yüzme Yarışı”na, YDÜ, Güçver Su Sporları, Karabetça Spor Kulübü ve Türkiye’den konuk olarak Marmara Koleji sporcuları katıldı.

Açılışta sırasıyla, havuzun inşasını üstlenen ASEL Yönetim Kurulu Başkanı Atay Cafer, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptı.

CAFER

ASEL Yönetim Kurulu Başkanı Atay Cafer, spor tesisinin yapımına katkı koyan herkese teşekkür ederek, herkese hayırlı olmasını temenni etti.

Cafer, ASEL’in ülkede tek olan birçok tesisin yapımını üstlendiğini söyleyerek örnekler verdi. Cafer, ASEL’in yaptığı ve yapmakta olduğu projeler hakkında bilgi vererek, bugün açılan spor tesisinin niteliklerini anlattı.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, bugünkü açılışa gelirken hükümet olarak üstlendikleri görevi bitirmenin sevincini yaşadığını belirterek, “Gönül arzu ederdi ki bugün 50 metrelik parkura sahip olimpik bir havuzun açılışını gerçekleştirelim” dedi.

Havuz projesinin önceden tamamlandığını ve hükümet olarak devletin devamlılığı açısından projeye dokunamadıklarını anlatan Çavuşoğlu, gençlere seslenerek, “sizler bu havuzda yetişerek madalyalar kazanın, başarılarınızı dünyaya gösterin” dedi.

Çavuşoğlu, yapımına 2007 yılında başlanan havuzun inşaatının, 2 trilyon 806 milyar TL’ye, 7 Eylül 2008 bitiş tarihiyle ihale edildiğini anımsatarak, maalesef ek işlerle birlikte havuzun yapımının 5 trilyon 831 milyar TL’ye mal olduğunu ve açılışını bugün yapabildiklerini söyledi.

Bir ada ülkesi olan KKTC’de su sporlarının nasıl olup de gelişmediğinin konuşulduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu sporlarla biraz ilgili olanların yüzme sporunun gelişmesi için denizin değil, havuzun gerekli olduğunu bildiklerini söyledi.

Atatürk Kapalı Yüzme Havuzunda engellilerin de unutulmadığına işaret eden Çavuşoğlu, sporun geleceği için sadece devlet katkılarıyla değil Kıbrıs Türkü’nün kendi öz sermayesiyle de yatırım yaparak altyapıya katkı konabileceğini belirtti.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise,  Atatürk Kapalı Yüzme Havuzunun sportif başarılara yenilerinin eklenmesi için katkı koymasını temenni ederek, havuza katkı koyan herkese teşekkür etti.

Nüfus oranına göre KKTC’de sportif aktivitelerde gençlerin başarılarının küçümsenemeyecek durumda olduğuna işaret eden Küçük, KKTC’nin siyasi olarak tanınmamış bir ülke olmasına rağmen spor alanında uygulanan ambargoları açıklamanın yolu olmadığını belirtti.

Sporun milliyetinin olmadığını vurgulayan Küçük, dünyaya spor alanında uygulanan ambargoları yeniden gözden geçirmeleri için çağrıda bulundu.

Bu haber toplam 11269 defa okunmuştur
Atatürk Yüzme Havuzu açılıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans