Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Narenci üreticileri 0 Kdv istiyor
11 Şubat 2011 Cuma Saat 14:25

Narenci üreticileri 0 Kdv istiyor

Narenciye İhracatçıları Birliği, ihracatta KDV oranlarının sıfırlanmasını istedi.

Kıbrıs Türk Narenciye İhracatçılar Birliği Başkanı Gökhan Saraç, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre’yi ziyaret ederek, narenciye ihracatında yaşadıkları  sıkıntıları aktardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre ziyarette, Töre’nin birliğin isteklerine ve sorunlarına duyarlılık gösterdiğini belirten Saraç, ihracatta KDV oranlarının sıfırlanması konusunda beklentileri olduğunu, KDV’nin ihracatçılar yanında üreticiler açısından da sorun teşkil ettiğini söyledi.

Saraç, sezon sonuna bakıldığında toplamda KDV oranlarının 4 trilyonu bulduğunu, bu miktarın tüccarın cebindeki paranın yüzde 50’sine tekabül ettiğini, aynı zamanda patates ihracatında da KDV oranlarının sıfırlanması gerektiğini belirtti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre de, hükümetin ihracatta KDV oranlarının sıfırlanması yönünde görüş birliği içerisinde olduğunu söyledi. Töre, bakanlık olarak üretimin artması ve iç piyasa ürün fazlasının ihracat yoluyla dış ülkelere satılmasını desteklediklerini, üretimin ve ürün kalitesinin artmasında ihracatın pozitif bir ivme yarattığını bildiklerini vurguladı.

Töre, başta narenciye olmak üzere patates, enginar, zeytinyağı, süt ürünleri gibi diğer tarım ürünlerinde yapılan ihracatta KDV oranlarının sıfır olmasının zaruri olduğunu ekledi.

Bu haber toplam 1923 defa okunmuştur
Narenci üreticileri 0 Kdv istiyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans