Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail ve Rumlar ın Doğalgaz işbirliği
13 Şubat 2011 Pazar Saat 12:13

İsrail ve Rumlar ın Doğalgaz işbirliği

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yer alan doğalgaz kaynaklarının kullanımına ilişkin sürecin ilerlediği, 12. parselde kazı yapma çalışmalarını üstlenen Noble Energy şirketi yetkililerinin yarın Güney

Filelftheros gazetesi haberinde, Noble Energy şirketinin Güney Kıbrıs’ın MEB’sinde doğalgaz kazı çalışmaları sürecini hızlandırmayı hedeflediğini, bu sebeple şirket yetkililerinin yarın Güney Kıbrıs’a gideceklerini yazdı.

Yaz aylarında kazı çalışmalarına başlamayı hedefleyen şirket yetkililerinin Salı günü Hristofyas’la bir araya geleceklerini ve konunun siyasi, ekonomik ve diğer boyutlarını netleştirmeye çalışacaklarını yazan gazete, şirketin sürecin hızlandırılmasına yönelik isteğinin, İsrail doğalgazının Güney Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya ihraç edilmesi konusunda işbirliği yapılması düşüncesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Gazete ayrıca, İsrail’in “Leviathan” isimli parselinde kazı çalışmalarında kullanılacak platformun Limasol Limanı açıklarında demirlemiş vaziyette olduğunu da kaydetti.

Öte yandan Simerini gazetesi bugünkü sayısında doğalgaz konusuna çok geniş yer ayırdı.

Gazete: “Kıbrıs-İsrail Ortak Yolda –Pashalidis: Birkaç Hafta İçerisinde Karar Alınacak – Doğalgazda Geri Sayım –Yeni Bir Çağ Başlıyor –İsrail Bize Göz Kırpıyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Rum Sanayi Ticaret ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis’in açıklamalarının yanı sıra İsrail’de gerçekleştirilen röportajlara ve anketlere yer verdi.

Habere göre Pashalidis doğalgaz konusunda dün yaptığı açıklamada; Güney Kıbrıs’ın enerji üretimi için doğalgaz satın alıp almama konusunda önümüzdeki birkaç hafta içerisinde karar vereceğini söyledi. Pashalidis, hükümetin tüm veri ve olguları değerlendirerek bir karara varacağını belirtirken, Mısır’da son dönemde yaşanan olayların ise süreci etkileyeceğini düşünmediğini kaydetti.

“YENİ BİR ÇAĞ BAŞLIYOR”

Gazete doğalgaz konusuna geniş yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında enerji alanında başlayan flörtün ete kemiğe bürünme aşamasına geldiğini, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun bu hafta İsrail’e giderek, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Mart ayında İsrail’e yapacağı ziyaretin ön hazırlıklarını başlatacağını yazdı.

Markos Kiprianu’nun büyük olasılıkla bu hafta içerisinde, Çarşamba ya da Perşembe günü İsrail’e gideceğini ve İsrailli mevkidaşıyla görüşeceğini ifade eden gazete; Kiprianu’nun gazeteye yaptığı açıklamada ise; “umut ve beklentilerin ortada olduğunu, ancak konunun yerinde ve zamanında ele alınmasını gerektirdiği için acele edilmemesi gerektiğini” söylediğini belirtti.

Kiprianu; Güney Kıbrıs ile İsrail arasında enerji alanında işbirliği yapılması perspektifinin bulunduğunu, ancak hala incelenmesi gereken parametreler olduğunu ifade etti ve Güney Kıbrıs’ın enerji alanında yapacağı işbirliğinin herhangi bir olumsuz siyasi etkisi olacağını düşünmediklerini ve tüm komşularıyla enerji alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Gazete haberinde, İsrail Altyapı Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Dairesi yetkilileri Sagi Karni ve Chen Ben Lulu İsrail’de gerçekleştirilmiş röportajlara da yer verdi.

Karni ve Lulu yaptıkları açıklamalarda özetle; Güney Kıbrıs ile İsrail arasında imzalanan MEB belirleme anlaşmasının bölgedeki istikrara katkı koyduğunu ve her iki ülkenin kendi doğalgaz yataklarına ilişkin daha kolay kararlar alabilmesini sağladığını savundular. Güney Kıbrıs’la enerji alanında işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını belirten İsrailli yetkililer, Güney Kıbrıs’ın siyasi sorunu hakkında yorum yapamayacaklarını, ancak AB ülkesi olmasının Kıbrıs’ı bölgede önemli bir istikrar unsuru haline getirdiğini öne sürdüler.

DELEK ŞİRKETİ YETKİLİSİ: “KIBRIS AVRUPA’NIN ENERJİ LİMANI”

Öte yandan, Güney Kıbrıs’a doğalgaz sağlama ve bu doğalgazın aynı zamanda AB’ye Güney Kıbrıs üzerinden ihraç edilmesi önerisiyle dikkat çeken İsrail’in, Delek şirketinin müdürlerinden Yossi Abu da Simerini gazetesine açıklamalarda bulundu.

Abu, şirketinin önerisinin Güney Kıbrıs tarafından kabul edilmesi durumunda, Delek ve Noble Energy şirketleri sayesinde Kıbrıs’ın “Avrupa’nın enerji limanı” haline gelebileceğini öne sürdü.

Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’sindeki 12. Parsel’de doğalgaz yataklarının varlığı konusunda kesin konuşmak için henüz erken olduğunu, ancak Delek şirketi olarak doğalgazın buradaki varlığına inandıklarını ifade eden Abu, siyasi sorunların bölgede her zaman olacağını, ancak bunun doğalgaz konusunda işbirliği yapılmasında kendilerine engel teşkil etmeyeceğini söyledi.

RUMLAR İSRAİL’LE İŞBİRLİĞİNE “EVET” DİYOR

Diğer yandan gazete, Güney Kıbrıs’ın İsrail’le doğalgaz konusunda işbirliği yapmasına ilişkin Güney’de gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarına da geniş yer verdi ve Kıbrıslı Rumların İsrail’le işbirliği yapılmasını desteklediklerini yazdı.

“Insights Market Research” şirketi tarafından 600 kişinin katılımıyla 7-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette katılan Kıbrıslı Rumların yüzde 91 gibi bir çoğunluğu, enerji ve doğalgaz alanlarında İsrail’le işbirliği yapılmasını desteklerken, yüzde 9’luk kesim ise işbirliğinden yana olmadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 80’i İsrail’in “dost ülke” olduğu görüşünü de dile getirirken, yüzde 15’lik kesim ise İsrail’i “düşman ülke” şeklinde nitelendirdi. Yüzde 5’lik kesim ise bu soruya yanıt vermemeyi tercih etti.

Gazetede yer alan ankette katılımcılara yöneltilen diğer sorular ve yanıtları ise şu şekilde aktarılıyor:

“Soru: İsrail’le gidilecek bir enerji işbirliğinin Kıbrıs sorununda bize ne kadar yardımcı olacağına inanıyorsunuz?

Yanıtlar: Yüzde 42 “Bize çok yardımcı olacak”; yüzde 43 “Bize az yardımcı olacak”; yüzde 15 “Bize yardımcı olmayacak”

Soru: İsrail’le yapılacak olası bir işbirliği durumunda Türklerin sorun çıkarma girişiminde bulunacaklarına inanıyor musunuz?

Yanıtlar: Yüzde 73 “Evet” ve yüzde 28 “Hayır”.

Soru: İsrail’le gidilecek bir işbirliğinin Arap ülkeleriyle ilişkilerimizi ne şekilde etkileyeceğine inanıyorsunuz?

Yanıtlar: Yüzde 60 “Az Olumsuz”; yüzde 21 “Etkilemeyecek”; yüzde 18 “Çok Olumsuz”.

Soru: İsrail’in işbirliklerine saygı gösteren bir ülke olarak mı görüyorsunuz?

Yanıtlar: Yüzde 77 “Evet”; yüzde 21 “Hayır”.

Soru: Hükümetin Enerji Politikasını Biliyor Musunuz?

Yanıtlar: Yüzde 56 “Hayır”; Yüzde 44 “Evet”

Soru: Hükümetin enerji politikasını nasıl buluyorsunuz?

Yanıtlar: Yüzde 55 “Olumlu”, yüzde 40 “Olumsuz” ve yüzde 4 “bilmiyorum/yanıtlamıyorum”.

Bu haber toplam 11019 defa okunmuştur
İsrail ve Rumlar ın Doğalgaz işbirliği Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans