Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu gece Mevlid kandili
14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 13:12

Bu gece Mevlid kandili

Mevlid Kandili bu akşam idrak ediliyor. Kandil nedeniyle bu akşam yatsı namazından önce tüm camilerde kandil programları, sohbetler olacak. Ayrıca Girne Nureddin Ersin Paşa Camii’nde icra edilecek Mevlid Kandili programı, 19.00-20.00 saatleri

Din Görevlileri Birliği Başkanı Hayri Koç’un verdiği bilgiye göre, ayrıca, din görevlikleri, Peygamberin doğum yıldönümü vesilesiyle O’nun, “Kıyamet saatinin haberi gelmiş olsa bile ağaç dikmekten geri kalmayın” mealindeki kutlu tavsiyesine uyarak 16 Şubat Çarşamba günü saat 09.30’dan itibaren Lefkoşa Cezaevi yanında fidan dikecek.

KOÇ’UN MESAJI

Koç, Mevlid Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, Mevlid Kandili’nin Yüce Allah’ın rahmet elçisi, Peygamber Hz. Muhammed Mustafa’nın doğumunun yıl dönümü olduğunu anımsatarak  “Peygamberimizin doğum yıldönümünü anmak O’nun getirdiği mesajları anlamak, üstün ahlakıyla ahlaklanmaya çalışmaktır” dedi. Koç mesajında şunları kaydetti:

“Sevgili Peygamberimiz birbirimizi sevmeyi İslam imanının bir gereği olarak ifade etmiş;  doğruluğu, dürüstlüğü, adaleti, emanete riayeti, hoşgörüyü, bağışlayıcı olmayı, sabrı ve tevazu sahibi olmayı öğütlemiştir. Yine herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına özen göstermeyi, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesizlere kol kanat germeyi, iyilikte yarışmayı, insanlara faydalı olmayı müslüman hayatının olmazsa olmazı olarak tavsiye etmiştir.  Hayatımızı ibadetlerle daha bir anlamlı kılmanın önemine işaret etmiştir. Bunlara karşılık yalan söylemenin, dedikodunun, gıybetin, yapılan iyiliği başa kakmanın, haset etmenin, böbürlenmenin, gösterişin ve kötü zannın da çirkin davranışlar olduğunu ve bunlardan uzak durmamız gerektiğini söylemiştir.

Kandiller; kendimizi hesaba çekme, samimi bir tevbe ve dua ile nefislerimizi arındırma ve nefsin yanıltıcı istek ve arzularından kurtulup yeniden Allah’a yönelmeye faydalı insan olma yoluna girmeye vesile edilebilecek zaman dilimleridir. Bu anlayışla Mevlid kandilini bir fırsata dönüştürmeliyiz, Kur’an’ı ve Efendimizin ahlakını hayat düsturu haline getirmeliyiz.”

Kandiller ve diğer dînî günlerin genellikle Ay Takvimine göre kutlandığı için bu sene Mevlid Kandilinin Sevgililer Gününe denk gelmesinin de güzel bir tevâfuk olduğunu ifade eden Koç, şöyle devam etti:

“Dünyevîleşmenin pek çok insanı kuşatma altına aldığı dünyamızda ‘Sevgi’ kavramı da bayağılığın ve kontrolden âzâde arzuların ifadesi olarak kullanılır olmuştur çoğunlukla. Mübarek ‘Kandil Mevsim’lerinin sevdiklerimize sevgilerimizi aslî anlamıyla sunmaya vesîle olmasını ümit ediyoruz. Zaten bizler de bu mübarek gecede Sevgililer Sevgilisi Peygamber Efendimize sevgimizi ifade ederken aslında Yüceler Yücesi Rabbimize derûnî sevgimizi arz etmiş oluyoruz. Çünkü bütün ulvî sevgilerin kaynağı Yüce Rabbimizdir.

Mevlid Kandilinin bütün insanlığın dâimî barışına, sâde ve saîmî sevgisine, engin huzuruna vesîle olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Kandiliniz ve sevgileriniz kutlu olsun. Nice mübârek ve mutlu gün ve gecelere…”

Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
Bu gece Mevlid kandili Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans