Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmekçiler Birliği, Ekmek üretimini durdurabiliriz
14 Şubat 2011 Pazartesi Saat 13:31

Ekmekçiler Birliği, Ekmek üretimini durdurabiliriz

Ekmekçiler Birliği Başkanı Ömer Çıralı, ekmekle ilgili uygulamaları eleştirerek devletten acil önlem beklediklerini, aksi halde fırıncıların ekmek üretimini tamamen durduracağını veya şok fiyat artışı yapma kararı alacağını beli

Son 8 ay içerisinde ekmeğin temel girdisi olan unun yüzde 60, mazotun yüzde 30, elektriğin yüzde 30, mayanın  yüzde 30 ve gazın yüzde 30 oranında artmasına rağmen ekmek fiyatının değiştirilmediğini belirterek, “Ekmekçilik batma noktasında. Son bir yıl içerisinde geçmişi en az 30 yıl olan 8 fırın işletmesini kapatırken diğer fırınlar ise son günlerini yaşamaktadır” dedi.

Kuzey Kıbrısta dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan bir ekmek politikası uygulanmakta olduğunu belirten Çıralı şunları kaydetti:

“Temel tüketim maddesi olan ekmek narh konulmuş gramajı ve fiyatı sabitlenmiştir. Ancak ekmeğin girdileri serbest bırakılmıştır. Böyle uygulama dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Narh konulursa girdiler kontrol altına alınır ve fiyat artması halinde ekmek fiyatı orantılı olarak artırılır veya girdilere artış yapılmaz.

Ancak son 8 ay içerisinde ekmeğin temel girdisi olan un %60, mazot %30, elektrik %30, maya %30 ve gaz %30 artmasına rağmen devlet ekmek fiyatını değiştirmede direnmektedir. Bütün bunlar yanında un değirmeni içerisine fırın koyan uncunun ekmek üretmesi ve fırınlarla haksız rekabet yapması fırıncıyı tam bitirmiştir.”

Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur
Ekmekçiler Birliği, Ekmek üretimini durdurabiliriz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans