Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ödp, Tdp yi ziyaret etti
15 Şubat 2011 Salı Saat 19:41

Ödp, Tdp yi ziyaret etti

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, KKTC’deki siyasi partilere başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’yla da görüştü.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, “Toplumsal Varoluş Mitingi”nin yarattığı etki sonucu KKTC’ye geldiğini ifade ederek, siyasi parti başkan ve temsilcileriyle KKTC’deki durumu daha iyi anlamak ve gözlemlemek için biraraya geldiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadelenin, kimliğine sahip çıkma ve kazanılmış sosyal haklarının geriye götürülmemesi için olduğunu belirten Taş, ÖDP’nin Kıbrıs Türk halkına dayanışma duygularını iletmek ve destek vermek amacında olduğunu söyledi.

Taş, ÖDP olarak, 2 Mart’ta yapılacak mitinge bir heyetle katılıp destek vereceklerini vurguladı.

AKP Hükümeti’nin her alanı kendi ihtiyaçlarına göre düzenlediğini, Kıbrıs meselesi ve Kıbrıs’ta da bunu yapmaya çalıştığını, kendi zenginlerini yaratmaya çalıştığı iddia eden Taş, “AKP Hükümeti’nin Kıbrıs Türk halkını yeterince Müslüman görmeyerek, muhafazakar yaşam tarzını KKTC’ye getirmeye çalıştığını” öne sürdü.

Taş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem sizin kimlik talebinizi, hem de Türkiye’de geçerli olan neo - liberal politikalara karşı duran sizleri desteklemek için buradayız.”

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, ÖDP’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “ ‘mitingler Rumlarla birlikte düzenleniyor’ söylemlerine karşı ÖDP’nin Kıbrıs Türk halkına destek verip buraya gelmesi gerçekten çok anlamlı” dedi.

Yapılan mitingin bir halk hareketi olduğunu, bunu önlemek için yapılanların ise kendilerini asla durduramayacağını kaydeden Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde birlikte yürüyenlerle omuz omuza olacaklarını kaydetti.

“Toplumsal Varoluş Mitingi”nin iki ana nedeni olduğunu, bunlardan birincisinin sosyal ve kültürel dayatmalar, diğerinin ise; ekonomik dayatmalar olduğunu savunan Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının; bir yandan kimliğini korumaya çalıştığını, öte yandan kazanılmış haklarını geriletmemek için çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan panelde ve Türkiye basın yayın organlarına verdikleri demeçlerde, Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin anlatılmaya çalışıldığını belirten Mehmet Çakıcı, bunu anlatırken KKTC’de itfaiyenin bile sivile bağlı olmadığı, Merkez Bankası’nı Kıbrıslı Türklerin yönetmediği gibi örnekler verdiklerini kaydetti.

“Türkiye’nin KKTC’ye 900 milyon yardımı olduğunu, ancak Türkiye’den ithalatın 1 milyar TL olduğunu” ifade eden Çakıcı, gelen paranın gene Türkiye’ye gittiğini” belirtti.

Çakıcı, Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı yatırımlar için ihalelerin Türkiye’de açıldığını, işçilerin, çalışanların TC’den getirildiğini de savundu.

Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin devam edeceğine vurgu yapan Çakıcı, siyasi partilerin kimliklerini ve renklerini bir kenara bırakarak, Kıbrıs Türk halkının kazanımları için mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

Çakıcı, kendileri için çözüm ve anlaşmanın da hayati önem taşıdığını, çözüm için de mücadelenin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
Ödp, Tdp yi ziyaret etti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans