Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMF nin Rumlara ekonomi önerileri
16 Şubat 2011 Çarşamba Saat 11:31

IMF nin Rumlara ekonomi önerileri

Güney Kıbrıs’ın ekonomisini inceleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin, bazı önerilerde bulunarak dün adadan ayrıldığı bildirildi.

“Maaşlar ve Emeklilik Maaşlarında Acil Reformlar... IMF’den Ekonomiye İlişkin Tavsiyeler...” başlığıyla verdiği haberinde, IMF heyeti yetkilisi Wes McGrew’in dün gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada; Güney Kıbrıs’ın cesur ekonomik önlemler alması, ayrıca ekonomi politikasını yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ettiğini aktardı.

Habere göre McGrew, Güney Kıbrıs ekonomisinde; gelirlerin artırılması yerine, giderlerin azaltılmasına odaklanılması gerektiğine işaret etti.

Emeklilik maaşlarına yapılan artıştan dolayı Güney Kıbrıs’ın, giderler alanında sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken McGrew, bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Güney Kıbrıs’ın, giderlerin sınırlandırılmasında dinamik olmasının, ayrıca kamu alanında maaş cetvelindeki baremlerin düşürülmesi ve maaşların sabitlenmesi gerektiğini söyleyen McGrew; önlemlerin uygulanmasında hızlı hareket edilmesinin önemine işaret etti ve İspanya, Portekiz, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinin halihazırda ekonomik reformlar uygulamakta olduğunu ifade etti.

Heyetin incelemelerinin, Güney Kıbrıs’ın bu yıl ekonomide hafif iyileşmiş kalkınma ritmine girebileceğini ortaya koyduğunu yazan gazete; IMF’nin, Güney Kıbrıs’ın 2011 yılı kalkınma ritminin, Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1,5 ile yüzde 2,0’si arasında olacağı öngörüsünde bulunduğunu kaydetti.

Habere göre McGrew; Rum hükümetinin, Avrupa Komisyonu’nun ortaya koyduğu hedeflere göre, bütçe açığını azaltma taahhüdünü memnuniyetle karşıladığını da belirtti.

Rum hükümetinin bütçe açığını yüzde 4’ün altına düşürme hedefinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğine ilişkin düşüncesinin ne olduğu sorusuna McGrew;  bunun, giderleri kısıtlama ve bazı önlemlerin alınması konusunda Rum hükümetinin göstereceği iradeye bağlı olduğunu ifade etti.

McGrew ayrıca, banka sektöründe de bazı tehlikeler bulunduğunu dile getirdi.

Öte yandan Rum Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gerek küresel ekonomik krizin sonuçlarının göğüslenmesi, gerekse ekonominin düze çıkması için Rum hükümetinin ekonomik programı ciddiyet ve sorumlulukla uygulayacağına ilişkin taahhüdü dile getirildi.

ECOFIN

Gazete; “ECOFIN: ‘2011 İçin Katı Bütçe’ ” başlığı altında aktardığı haberinde ise, AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nin (ECOFIN); Güney Kıbrıs’ın bütçe açığının kapatılmasına yönelik ortaya koyduğu önlemler paketini kabul ettiğini kaydetti.

Gazete, buna göre bütçe açığının, 2012 Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 4,5’unun altına düşürülmesinin hedeflendiğini aktardı.

Habere göre açığın sınırlanmasına yönelik ek önlemlerin alınmasına gerek olmadığı değerlendirmesinde bulunan Konsey, Güney Kıbrıs’ın durumu etkili bir şekilde göğüsleyebilmesi için 2011 yılına ilişkin bütçenin katı bir şekilde uygulanması ve yapısal önlemlerin yasal çerçevesinin oluşturulması, ayrıca bütçedeki gelişmelerin takip edilmesi gerektiğine işaret etti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DÜŞÜŞ GÖZLEMLENİYOR

Öte yandan Fileleftheros gazetesi ise, 2010 yılında Güney Kıbrıs’ta inşaat sektöründe düşüşler yaşandığını kaydetti.

Gazete, diğer bölgelere oranla özellikle 2010 yılında “Mağusa” ve Baf’ta arazi fiyatlarında ve inşaat izni alımlarında büyük düşüşler yaşandığını aktardı.

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
IMF nin Rumlara ekonomi önerileri Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans