Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçilerden hükümete çağrı
18 Şubat 2011 Cuma Saat 16:18

Çiftçilerden hükümete çağrı

Çitçiler yaptıkları ortak değerlendirme sonrasında tarım alanında çözülmesini istedikleri sorunları beş başlık altında topladı ve sorunların çözümü için hükümete çağrı yaptı.

Birlik Başkanları Alican Kabakçı, Mehmetali Aybar ile Ahmet Yeşilada imzasıyla yapılan ortak açıklamada, gelişmiş ülkeler, Avrupa Birliği (AB) ve gelişmekte olan ülkelerde bütçe kaynaklarının azamisinin tarım sektörüne ayılmasına karşın ülkenin 2011 yılı  bütçesinde tarıma ayrılan payın yüzde 1 olduğu savunuldu ve bu durum eleştirildi.

Ortak açıklamada, bunun anlamının “üretim yapma, üretimle uğraşma” olduğu savunularak, “oysa üretim istihdamdır, üretim gelecektir, üretim aydınlık günlerin garantisidir, üretim kalkınmadır” denildi.

Açıklamada, Hükümete yönelik beş maddelik istemler şöyle sıralandı:

“Tarım kesimine 2011 yılı için ek bütçe hazırlanmalı; Hükümet’in kısa, orta ve uzun vadeli tarım politikaları açıklanmalı; 2009-2012 ekonomik protokolündeki tarımla ilgili bölüm derhal gözden geçirilmeli ve üretici birlikleriyle konsensüs sağlanmalı; Kooperatif Merkez Bankası gerçek sahiplerine devredilmeli ve üreticilerin ekonomik gücü yeniden artırılmalı, üreticilerin geriye dönük her türlü zarar, ziyan ve devletten alacakları derhal ödenmeli.”

Kendilerini “tarımsal örgütler” olarak tanımlayan Çiftçiler Birliği ile Narenciye ve Patates Üreticileri Birliklerinin ortak açıklamasında, hayvancıların sürmekte olan eylemine de destek belirtildi.

Ortak açıklamada, özelde hayvancılık, genelde tüm tarım sektörünün sorunlarına ivedilikle çare bulunması için “Hükümet’in son kez uyarıldığı” da ifade edildi.

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
Çiftçilerden hükümete çağrı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans