Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış, Aile içinde zorluklar birlikte aşılır
18 Şubat 2011 Cuma Saat 17:00

Bağış, Aile içinde zorluklar birlikte aşılır

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’la, Türkiye –Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde görüştü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen de hazır bulundu.

Görüşmede ilk sözü alan Egemen Bağış, “sizi burada ağırlamaktan onur duyduk” dedi ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkinin, başka ülkelerin ilişkileriyle karşılaştırılamayacağını, bunun Anavatan- Yavruvatan ilişkisi olduğunu kaydetti.

“Aile içinde burukluklar olabilir ama zorlukların üstesinden hep birlikte gelinir. Bizim kültürümüzde yavrunun anasına öf demesi hoş karşılanmaz, dışarıya karşı tek  yumruk olunur” diyen Bağış, iki ülke arasına nifak sokmaya çalışanların hüsrana uğrayacağını belirtti.

Tatsız olayların kardeş iki halkı üzdüğünü belirten Bağış, “çünkü biz kardeşiz. Türkiye yavru vatanına çok düşkündür. Yavru vatanın her sıkıntısı bizim sıkıntımız, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür” dedi.

Ak Parti iktidarı döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılan katkının katlanarak sürdüğünü belirten Bağış,  yatırımları daha da sürdüreceklerini, ilişkilerin daha da gelişmesi için karşılıklı çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük de yaptıkları temaslarda KKTC’ye desteğin hiç azalmadığını görmekten mutluluk duyduklarını söyleyerek başladığı konuşmasında, her ailede kısa süreli sıkıntılar olabileceğini, ancak bu sıkıntıların aile içinde kalacağını kaydetti.

Küçük, “Bizim en büyük güvencemiz Anavatan’dır. Kurduğumuz devletle iftihar noktasına, Türkiye’nin desteği ile gelindi” diye konuştu.

Ak Parti iktidarında KKTC’ye katkının daha olumlu yansıdığını kaydeden Küçük, karşılıklı ilişkileri sürdüreceklerini aktardı.

Avrupa Birliği ile ilgili birimlerin de diyalogla çalışmaları sürdürdüğünü kaydeden Küçük, Kıbrıs milli davasında Ankara’nın sonsuz desteğinin, Rum lider Hristofyas’ın saptırma çabalarına rağmen devam ettiğini vurguladı.

Hristofyas’ın gündem saptırarak müzakereleri baltalama çabası içinde olduğunu ifade eden Küçük, ancak Türk tarafının çabalarının iyi niyetle süreceğinin altını çizdi.

İrsen Küçük Bağış’a, kendilerine yönelik yaklaşımı nedeniyle teşekkür de etti.

Bu haber toplam 13090 defa okunmuştur
Bağış, Aile içinde zorluklar birlikte aşılır Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans